Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Maske zorunluluğu kalkacak mı? sorusuna yanıt verdi. Erdoğan, Bilim Kurulu'nun bu konuda hassas olduğu belirterek, "Bundan taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz." dedi.

İstanbul Üsküdar'daki Hz. Ali Camisi'nde cuma namazı kılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, cami çıkışı kameraların karşısına geçti. Burada gazetecilerin "Ek tedbirler gelecek mi?",  ve "Maske zorunluluğu kalkacak mı?" yönündeki koronavirüs gündemine ilişkin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, maske konusunda kesinlikle taviz verilmeyeceğini dile getirerek şunları söyledi;

"Çok çok farklı yeni yeni bazı tedbirler konusunda, benim ilgi alanımdan öte Bilim Kurulu'nun ilgi alanı. Bakanıma 'Bilim Kurulu'nda bu konuyu farklı bir yere taşımanız lazım' dedim. Dün Bakanımla da yaptığım görüşmede 'başta maske olmak üzere bundan taviz veremeyiz' diyor.

Gözden kaçırmayın

Son Dakika! New York Metro İstasyonuna Bombalı Saldırı Düzenlendi ve Rastgele Ateş Açıldı! Son Dakika! New York Metro İstasyonuna Bombalı Saldırı Düzenlendi ve Rastgele Ateş Açıldı!

Demek ki Bilim Kurulu'nun maske hassasiyeti var. Bundan taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz. Özellikle ben vefata önem veriyorum. Vefatla birlikte vakaların asgariye inmesi inanıyorum ki bu mücadelede bizim tedbirlerimiz olacak."

Cuma namazı çıkışı ABD ziyareti ve Rusya'ya gerçekleştireceği ziyarete ilişkin de konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi;

"Ben şu ana kadar böyle bir durum yaşamadım"

"- Değerli arkadaşlar, Amerika ile münasebetler konusunda sorulan soru üzerine şu ana kadar görüşmelerde o istenilen olmadı. Zira iki NATO ülkesi olarak bizim farklı konumda olmamız gerekir. Eğer beklenen noktada değilsek bunları da ifade etmek gerekir. Çünkü ben şu ana kadar Amerika'daki liderlerin hiçbiriyle böyle bir konum yaşamadım. Şu anda maalesef böyle bir durumdayız ve ABD'de bizim münasebetlerimiz iki NATO ülkesi olarak burada olmamalı.

- Maalesef ABD şu anda terör örgütlerine beklenenin çok çok üstünde destek veriyor. Mücadeleyi bırakın onlara yüklü miktarda silah, araç gereç destekleri veriyor. NATO ülkesi olarak bu tür yaklaşımlar olduğu sürece bizim bunu dünya kamuoyu ile paylaşmamız gereklidir.

"Putin'le yapacağı görüşme"

- Burada da yine aynen benim Sayın Putin'den beklentilerimiz çok daha farklı. Suriye'de rejim maalesef, ülkemizin güneyinde tehdit oluşturuyor. Dost ülke olarak da Sayın Putin'den daha doğrusu Rusya'dan farklı yaklaşımlar bekliyorum. Bu mücadeleyi de birlikte yürütmemiz lazım. ABD, Suriye'yle de pek ilintili değil. Burada şu an İran, Rusya ve biz varız. Orayı da bir barış havzası haline dönüştüreceksek aramızda görüşmemiz şart ve bunları görüşeceğiz. Rusya ile ikili münasebetlerimizi çok daha ileri taşıma isteğindeyiz. Hedefimiz 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak."