Maske Takmayanlar Şimdi Yandı! Maske İhlaline Yeni Ceza Uygulaması Başlıyor!

Türkiye'de koronavirüs salgını ile mücadele edilirken vatandaşlara en çok yapılan uyarı maske takmak olmaya devam ediyor. Çeşitli kurallar getirilse de vatandaşların bir kısmı maske takmama konusunda ısrarlarını sürdürüyorlar. Ancak bu konuda yeni tedbirler alınmaya başlandı. Bunun ilk adımı ise Sakarya'da atıldı.

Maske Takmayanlar Şimdi Yandı! Maske İhlaline Yeni Ceza Uygulaması Başlıyor!
13 Ekim 2020 - 11:16

Türkiye'de koronavirüs ile yapılan mücadele büyük bir ciddiyetle devam ediyor. İl Hıfzıssıhha Kurulları tarafından vatandaşlara uymaları gereken kurallar sürekli olarak bildiriliyor. Bu kuralların en önemlisini ise maske takmak oluşturuyor. Ancak vatandaşların bir kısmının ısrarla maske takmayarak hem kendilerinin hem de toplumun sağlığını tehdit etmeleri nedeniyle maske takmayanlara verilen cezalarda yeni bir döneme girildi.

MASKE TAKMAYAN İZOLASYONA ALINACAK!

Maske takmama cezasına yönelik yapılan ilk uygulamaya Sakarya başladı. Sakarya İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından alınan karara göre maske takmayan vatandaşlara ilk ihlallerinde 392 TL para cezası verilecek. Bu vatandaşlar ikinci defa maske takmama ihlali yaparsa 900 TL para cezası ödemek zorunda kalacaklar. Yine de maske takmama konusunda ısrar edip 3. defa ihlalde bulunulması durumunda vatandaşlar üç gün boyunca bir karantina yurdunda izolasyona alınacaklar.

3 GÜNLÜĞÜNE YURTLARA YERLEŞTİRİLECEKLER

Sakarya'da resmen başlayan bu uygulama nedeniyle vatandaşlar bilgilendirilirken tedbirler de sıkılaştırıldı. Maske takmama konusunda ısrarcı olan ve 3 defa ihlalde bulunan vatandaşlar için karantina yurtları hazırlandı. Bu şekilde cezalandırma gerçekleştirildiğinde vatandaşlar 3 günlüğüne yurtlara yerleştirilecekler ve dışarıya çıkmalarına da izin verilmeyecek.

81 İLDE UYGULANMAYA BAŞLANACAK

Öte yandan Sakarya'da uygulanmaya başlanan maske takmayanın 3 gün izolasyona alınması kuralının kısa süre içerisinde tüm Türkiye'ye yayılması bekleniyor. Para cezasının caydırıcı olmaması üzerine alınan bu karar 81 ilde kısa sürede uygulanmaya başlayacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum