Ülkemizde yaşanan ekonomik kriz, Türk Lirası değer kayıpları, fahiş zamlarla tartışmalar ve zorluklar yaşadığımız gündem konularına bir yenisi daha eklendi.

Yazılı basında müjde havasında verilen “doğayı korumak ve çevre kirliliğini azaltmak için”, “vatandaşlar da alacaklı kabul edilecek”, “endüstrinin hammadde tedarikine destek” satırları ile yer alan depozito uygulama haberleri aslında, özellikle son aylarda yükselen döviz kurları sebep gösterilerek yaşam kaynaklarımızda gıdaya getirilen ve henüz tam manası ile geri alınmayan zamlara ilave bir ücret artışı ve bahane olarak karşımıza çıkacak bir uygulama olarak görülüyor.

gida-fiyatlarina-zam-kapida-gida-fiyatlarina-zam-geliyor

Ülkemizde halkın düşen alım gücü tartışılırken ve sokaklarda duyulan rahatsızlık artık yüksek seslerle dile getirilirken, bugün itibari ile uygulamaya alınan “depozito uygulaması” insanları yeni bir ücret artışı yaratacağı sebebi ile tedirgin etmiş durumda.

Alınan karara göre “Depozito Sistemi” kapsamında alışverişte aldığı ürünün fiyatına ek olarak bir depozito bedeli ödeyecek olan vatandaşlar, kullandıkları veya tükettikleri ürünün ambalajını iade ettiklerinde depozito bedelini geri alacaklar.

turkiye-oecd

Ancak tüketici hem bu kararın çevreyi koruma amacı ile neden daha önce alınmadığını hem de yurtdışında sistemin nasıl işlediğini sorgulamaya başlamış durumda. Tüketiciyi çevre korumaya teşvik amacı ile alınan bu kararın diğer ülkelerde “teşvik” gerekçesi ile tüketiciden mi yoksa devletten yada üreticiden karşılanıp karşılanmayacağı merak edilmiş durumda. Ayrıca batı dünyasında olan plastik ve kağıt kumbara kullanımına teşvik ve yönlendirme uygulamasına ülkemizde de ayrıca daha fazla değer verilecek mi?

Bu arada depozito tutarları ise belli oldu bile. Buna göre;

PLASTİK AMBALAJ:

İçecek ambalajları (0,33 litreye kadar): 1.48

İçecek ambalajları (0,3301-0,75 litre arası): 2.8

İçecek ambalajları (0,7501-1,5 litre arası): 4.3

İçecek ambalajları (0,501 litre üzeri): 5.8 METAL AMBALAJ:

İçecek ambalajları: 4.3

KOMPOZİT AMBALAJ:

Kağıt-karton ağırlıklı kompozit içecek ambalajı (0,25 litreye kadar): 1.48

Kağıt-karton ağırlıklı kompozit içecek ambalajı (0,2501-0,5 litre arası): 2.8

Kağıt-karton ağırlıklı kompozit içecek ambalajı (0,501 litre üzeri): 5.8

CAM AMBALAJ

İçecek ambalajları (0,25 litreye kadar): 1.48

İçecek ambalajları (0,2501-0,5 litre arası): 2.8

İçecek ambalajları (0,501-1 litre arası): 4.3

İçecek ambalajları (1,01- 5 litre arası): 7

İçecek ambalajları (5,01 litre üzeri): 14.8