Gündem

Manisa için deprem fırtınası uyarısı mı yapılıyor? Deprem fırtınası ne anlama geliyor?

Deprem fırtınası herhangi bir bölgede birkaç gün süren ya da 1 haftaya kadar devam eden çok sayıdaki depremlere verilen isimdir. Büyüklük bakımından diğer depremlere göre ön plana çıkmayan bu durumun büyük bir deprem ile ilişkisi bulunmuyor. Deprem fırtınaları genelde orta ve küçük büyüklükteki sarsıntıları ifade ediyor. 

Yapılan açıklamalarda deprem fırtınalarının büyük bir ana depremin habercisi olmadığı da bildiriliyor. Ancak artçı depremler kendilerinden daha belirgin olan ana deprem ile sıkı bir ilişkiye sahip. Büyük bir depremden sonra artçı depremlerin yaşanması, öncü depremlerle ilgili seyreklik durumunu beraberinde getirse de ülkemizdeki örneklere bakıldığında 1995 Dinar depreminde böyle bir durum yaşanmıştır. Ayrıca 2001 ile 2003 yılları arasında yaşanan Denizli, Milas ve Kula depremlerinde artçı depremlerden sonra büyük bir deprem yaşanmamıştır. 

SON DEPREMLER LİSTESİNE ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN 

Manisa’da dün akşam itibariyle 200’den fazla artçı deprem yaşandı. 10 km ile 5 km derinlikte yaşanan artçı sarsıntılar arasında en büyüğü 4.1 olarak ölçüldü. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı