Türkiye’de günlerdir devam eden orman yangınları pek çok ormanlık alanın saatler içerisinde küle dönmesine neden oldu. Ülkenin farklı illerinde tüm yeşil alanlar yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldı. Orman yangınlarının söndürülmesi için çalışmalar devam ederken büyük bir seferberlik örneği gösterildi. Ancak yangının kontrol altına alındığı bölgelerden gelen manzaralar yürekleri dağlamaya devam ediyor.

ÇÖKERTME KOYU ARTIK TARİH OLDU

Muğla’da bulunan ve gelen yerli yabancı turistleri kendisine hayran bırakan, el değmemiş güzellikleri ile cennetten bir köşe olarak tanımlanan Çökertme Koyu yangından etkilenen bölgeler arasında yer alıyor. Yangının ardından ortaya çıkan manzara büyük şaşkınlığa neden oldu. Bunca yıl çeşitli şekillerde korunan doğal Çökertme Koyu yangının ardından tamamen kül oldu.

MANDIRA FİLOZOFU İLE ÜNLENMİŞTİ!

2-44

Muğla’nın saklı bölgelerinden olan Çökertme Koyu bu süreçte çekilen Mandıra Filozofu dizisi ile ünlenmişti. Dizide doğal güzellikleri fark eden pek çok vatandaşın bölgeye akın ettiği öğrenilmişti. Koyda dizinin çekildiği ve yeşillikler içinde kalan kulübe ise pek çok kişinin hayallerini süslemeye devam etmişti.

Dizinin başrol oyuncusu ve aynı zamanda yönetmeni olan Müfit Can Saçıntı bölgede çıkan orman yangınının ardından Çökertme Koyu’na giderek durumu yerinde görmek istedi. Hem sosyal medya hesabından hem de televizyondan koyun son halini paylaştı. Diziyi izleyenlerin yüreğini burkan manzaralarda ünlü koyun tamamen kül olduğu ve bölgenin doğasından eser kalmadığı belirlendi

Filmin doğru yerde çekilmesi ve doğru mesajın verilmesi için Çökertme Koyu’nun yapım olarak iki yıl boyunca arandığı ve sonunda bulunduğu belirtilmişti. Bir doğa harikasının tamamen kül olması bölge halkını da derin üzüntüye boğdu.