Ülkemizde yaşanan ekonomik ve siyasi gerilimde Lütfi Elvan’ın istifası ile 2 Aralık 2021 tarihinde ani bir şekilde Hazine ve Maliye Bakanlığı’na atanan Nureddin Nebati hakkında yorumlar ve eleştiriler bitmek bilmiyor.

Önce atamasına anlam verilemeyen Nureddin Nebati, hayatı ve geçmişi ile konu olmuş, İmam Hatip mezunu ve Arap kökenli olması ile yoğun bir şekilde yorumlanmış sonrasında ise yapmış olduğu gaflarla medyada ayrıca ilgi odağı haline gelmişti.

Nureddin Nebati kimdir? Nureddin Nebati nereli? Nureddin Nebati ne iş yapıyor hangi görevde?

Önce döviz kurlarında tartışma yaratan, hatta davalık olan bir sistemle halkı ter köşe yapan kur garantili TL mevduatı ile yaşanan sert düşüş sonrası yaptığı açıklamada “çarpılan küçük yatırımcı oldu” sözleri ile yoğun bir şekilde eleştiri almış olan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sonrasında ise TRT ekranlarında yeni sistemdeki rakamlara ilişkin soruya ilginç bir şekilde “Rakam vermeyeyim şimdi. Gözlerime bakar mısınız? Ne görüyorsunuz gözlerimde?” diye sorarak gündeme oturmuştu.

Bu iki büyük gafla da kalmayan Nebati, yine aynı programda ağzından planlanan faiz oranını kaçırmış ve yüzde 14 olan politika faizine ilişkin Bakan Nebati yüzde 12 hedefi olduğunu söylese de sonrasında panik halinde toparlamaya çalışmıştı.

Yaşanılan ekonomik belirsizlik ve karmaşasında olan bir ülkenin Hazine ve Maliye Bakanı olduğu için tüm gözler üzerinde olan Nureddin Nebati bu defa da CNN programında Ahmet Hakan’ın programında verdiği cevaplar ile gündemde genişçe yer buldu.

Pazartesi günü Türkiye'de ne oldu? Bakan Nebati açıkladı... - Bursa Hakimiyet

Ahmet Hakan’ın “Ekonomi ile müktesebatınız nedir ekonomi alanında?” diye sorması üzerine “Varlıklı aileden geliyorum. Turizmi bilirim babamın oteli vardı. Akaryakıt işini bilirim benzin istasyonu vardı. Otomotivi bilirim bayilik işlettik” cümleleri ile cevap verince olanlar oldu.

20 Aralık gecesi ile ilgili de aynı programdaki “Nasıl lan! Harika” sözleri ile “biz bir şey yaptık mı diye arkadaşlara sordum” cümleleri ile tepkiler alan Nureddin Nebati sonunda sosyal medyada Cem Yılmaz ile karşılaştırılmaya hatta “tahtına göz dikti” cümleleri ile yorumlandı.

Nebati’nin ekonomi alanındaki deneyimlerini anlattığı cümlelerine de sosyal medyadan ayrıca ilginç yorumlar geldi.

“CV ye bak çay demle! Ben de 22 yıldır aralıksız çalışıyorum, beni de çalışma bakanı yapın o zaman!” diyen de oldu “Hekimlik bilirim babamın muayenehanesi vardı. Eczacılık bilirim amcamın eczanesi vardı. Kimya konusunda uzman sayılırım hem yengem hem kuzenim kimyager” diyen de.