Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından mali suçlarla mücadele sonrası hazırlanan rapora göre İstanbul, sahte parada ilk sırada yer alırken, Ankara'nın tefecilikte listenin başında yer aldığı belirtildi.

Gözden kaçırmayın

Cem Gürdeniz Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Şu An Ne İş Yapıyor? Cem Gürdeniz Kimdir? Nereli? Kaç Yaşında? Şu An Ne İş Yapıyor?

Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) daire başkanlığı 2020 yılına ait mali suçlar raporunu yayımladı. Yayımlanan raporda geçtiğimiz yıl mali suç sayısı yüzde 12 oranında azalma gösterdiği görülürken en çok sahte para ele geçirilen ilin İstanbul oldu. Tefecilikte ise Ankara listenin en başında yer alıyor.

Mali suçlarla mücadele kapsamında geçtiğimi yıl toplam 17 bin 609 şüpheliye işlem yapıldığı belirtilirken bunlardan bin 65 şüphelinin tutuklanarak cezaevine gönderildiği belirtildi. 2019 yılına oranla mali suçlarda yüzde 12'lik bir düşüşün yaşandığının aktarıldığı raporda şüpheli sayılarında da yüzde 21 oranında bir azalma gerçekleştiği ifade edildi. 

Mali suçlar raporuna göre İstanbul sahte parada ilk sırada!

"SAHTE PARADA İSTANBUL İLK SIRADA YER ALDI"

Parada sahtecilik suçuyla ilgili toplam 805 operasyon yapıldı. Sahte paralarla ilgili gerçekleştirilen operasyonlarda 1 milyon 733 bin 935 dolar ve 129 milyon 648 bin Türk lirası ele geçirilirken 60 bin 90 Euro da sahte paraya el konuldu. Türkiye genelinde yapılan sahte para operasyonunda ise en çok sahte para ele geçirilen iller arasında İstanbul olduğu görüldü.

"TEFECİLERE KARŞI TOPLAM BİN 156 OPERASYON"

Tefecilik suçlamasına yönelik yapılan ihbarlar üzerine 166'sı planlı olmak üzere toplam bin 156 operasyon gerçekleştirilirken, söz konusu suça yönelik en çok olayın Ankara'da meydana geldiği aktarıldı.