İstanbul'da B.K. isimli bir kadın M.A. ile evlendikten sonra sadece kendi soyadını kullanmak istedi. Mahkemeye başvuran genç kadın ret cevabı alınca Yargıtay'ın yolunu tuttu. Dosyayı inceleyen Yargıtay ise emsal değer taşıyan bir karara imza attı.

Gözden kaçırmayın

Zekeriya Beyaz Kimdir? Öldü Mü? Neden Öldü? Ne Hastasıydı? Hastalığı Neydi? Serveti Ne Kadar? Evli Miydi? Zekeriya Beyaz Kimdir? Öldü Mü? Neden Öldü? Ne Hastasıydı? Hastalığı Neydi? Serveti Ne Kadar? Evli Miydi?

İstanbul'da güzellik uzmanı olan B.K., galericilik yapan M.A. ile dünya evine girdi. Evlilik sonrası soyadını değiştirmek istemeyen genç kadın sadece kendi soyadını kullanmak istediğini belirttiği dilekçeyle önce nüfus idaresinin yolunu tuttu fakat buradan ret cevabı altı.

MAHKEMEYE BAŞVURDU!

Nüfus idaresinin kabul etmediği dilekçeyi İstanbul Anadolu Aile Mahkemesi'ne taşıyan B.K. Türk Medeni Kanunu'nunda yer alan kadının evlenme sonrası kocasının soyadını alır maddesiyle karşılaştı. Genç kadın, tek balında kendi soyadını kullanmayı istediğini belirttiği dilekçe hakkında mahkeme evli kadınların evlenmeden önceki soyadlarını tek başlarına kullanma imkanlarının bulunmaması olgusunu hatırlattı, fakat bu durumun da cinsiyete dayalı farklı bir muamele oluşturduğunu ifade etti. Mahkeme karar yazısında kişinin bireysel olarak diğerlerinden ayıran niteliklerin hukuken tanınması gerektiği ve bu tarz unsurlarla kişinin haklarının güvence altına alınmasının da önemli olduğuna vurgu yaptı.

evlilik sonrası soyisim kararı

"AD VE SOYAD KİŞİ KİMLİĞİNDE ÖNEMLİ BİR ARAÇTIR"

Kişinin ad ve soyadının kişi kimliği ve aynı zamanda aile bağlarının da belirlenmesi için  kullanılan önemli bir araç olduğunu belirten mahkeme bu durumda isteğin kamu hukukuyla devletin adların düzenlenmesi ile ilgilenmesinin söz konusu unsuru özel hayat yada herhangi bir aile kavramlarından uzaklaştıramayacağını kaydetti. Kişilerin soyadlarının özel ve aile yaşamlarında kişilik kavramının ayrılmaz bir parçası olduğu vurgulanan mahkeme karar yazsında soyadının birey olarak vazgeçilmez ve devredilmez olduğuna, kişiye sıkı surette bağlı hak olan soyadının da kişinin kendi manevi varlığı kapsamında olduğuna açık olduğuna ve tüm bu önemli gerekçeler işle birlikte B.K.A. isimli kişinin evlilik birliği içinde olduğu süre içerisinde evlenmeden önceki kendi soyadını taşıma ve soyadının da B.K. olarak düzeltilmesine hükmetti.