Günümüzde ev alma hayali ile çırpınan ancak bu süreçte evi yapım aşamasında olduğu için bir türlü çeşitli nedenlerden dolayı teslim edilemeyen vatandaşa yönelik emsal niteliğinde bir banka kredisi kararı geldi. İstinaf mahkemesinden çıkan karar sonrasında bir ev projesine giren, bu süreçte ev satın almak için proje üzerinden kredi çeken ancak yapım aşamasında olan evlerini bir türlü teslim alamayan ancak bu süreçte de borç ödemeye devam eden vatandaşa yüzleri güldüren bir açıklama yapıldı. Hukukçular tarafından mahkemeden çıkan kararın değerlendirmesi sırasında emsal bir karar niteliğinde olduğu söyleniyor.

Pek çok ilde çeşitli nedenlerle yarım kalmış ve ne zaman tamamlanacağı henüz bilinmeyen konutlar bulunuyor. Bu konutlardan banka kredisi ile satın almak isteyen vatandaşların bir kısmının ciddi maddi zorluklar yaşadıkları ve oturabilecekleri bir evlerinin olmaması nedeniyle de mağduriyet yaşadıkları belirlendi. Bu durumda hem banka kredisi ödemeleri olan vatandaş hem de konut sahibi olabilmek için projenin sahibi olduğu şirkete de bir miktar ödeme yapmak zorunda kalıyor.

BANKA KREDİSİ İPTAL EDİLECEK

5-22

Özge Göktekin isimli bir vatandaşın banka kredisi çekerek aldığı konut projesinin aradan geçen süreye rağmen bir türlü iptal edilmemesi üzerine durumu mahkemeye taşıdığı öğrenildi. 2015 yılında ev almak için harekete geçen vatandaş, peşin ödeme yaptığı gibi rakamı tamamlamak için banka kredisi çekti. 2017 yılında teslim edilmesi beklenen proje için çektiği banka kredisi ödemelerini düzenli olarak ödemeye başladı.

Darbe girişiminin olması ve inşaat şirketine kayyum atanmasının ardından yapılan inşaat projelerinin yarıda kaldığı belirlendi. Dairenin teslim edilmemesinin ardından vatandaş soluğu mahkemede aldı. Bu süreçte görülen davalarda mahkeme tarafından haklı bulundu.

ÖDEMELER YENİDEN YAPILACAK

İnşaat şirketi ile bankanın avukatları mahkemenin kredi ödemelerinin iade edilmesi kararına tepki gösterdiği belirlendi. Buna rağmen mahkeme tarafından verile karar emsal niteliğinde bir karar olarak ifade edildi. Bundan sonraki dönemde teslim edilemeyen ve yarım kalan konut projelerinde para iadesi banka tarafından belirli şartlar altında yapılabilecek.