Eğitim

Liseye Girişte Tercih İçin Yüzde 5 Kriteri Esas Alınacak!

TEOG sınavı kaldırıldı Ortaokul Puanı ile liselere giriş kesinlik kazandı. Bu kapsamda liselere girecek olan öğrencilerin %5'lik kısmı sınavla tercih yaparken, 1 milyon öğrenci adrese göre yerleşecek.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın Ağustos ayından bu yana üzerinde yoğun bir şekilde çalıştığı liselere yerleştirme uygulaması ile ilgili konular gün geçtikçe açıklık kazanıyor. TEOG sınavı ile ilgili skandalların ardından sınav uygulamadan kaldırılırken, artık öğrenciler sınavsız bir şekilde liselere yerleşecekler. Yalnızca toplam öğrencilerin %5’i sınav uygulaması ile lise tercihi yapacaklar. Uygulamanın detayları ise birçok veli, öğrenci ve öğretmen tarafından henüz keşfediliyor.

YÜZDE BEŞLİK KRİTER ÖNEMLİ

Liseye giriş yapacak olan öğrencilerin yerleşmelerinde etkili olacak puanın belirlenmesinde iki kriter etkili olacak. Bunlar akademik başarı puanı ve sosyal gelişim puanı. Akademik gelişim puanının hesaplanmasında öğrencinin 5, 6, 7 ve 8. sınıf başarı puanı dikkate alınacak. 5. sınıf akademik başarı notunun %10’u 6, 7 ve 8. sınıf akademik başarı notularının ise %30’u ile Akaemik Gelişim Puanı hesaplanacak. Ayrıca Sosyal Gelişim Puanı’da öğrencinin bu sınıflardaki sanatsal ve bilimsel faaliyetlerden kazandığı puanlarla hesaplanacak. Daha sonra AGP’nin %70’i ve SGP’nin %30’u alınarak Ortaokul Puanı hesaplanacak. Bu puanlama ile oluşan sıralamanın %5’lik dilimi merkezi yerleştirme sınavına tabii tutularak tercih yapacaklar. Diğer %95’lik dilimdeki 1 milyon öğrenci ise adrese dayalı olarak yerleştirilecekler. 1 milyon öğrencinin yerleştirmesinde öğrencilerin yine tercih hakkı bulunacak ancak öğrenciler ancak 3 lise sıralayarak tercih yapacaklar. Öğrenciler bu kurumlara istek ve kontenjan birimine göre yerleştirilecekler ve eğitimlerine bu kurumlarda devam edecekler.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı