TBMM tarafından yeni bir ilan yayınlandı. Yayınlanan personel alım ilanı sonrasında farklı kategorilerde memur alımı gerçekleştireleceği belirlendi. TBMM tarafından gerçekleştirilen açıklama ve verilen ilan sonrasında psikolog, bakıcı anne ve anaokulu öğretmeni alımı yapılacağı belirlendi. Alımlar için öncelikli olarak başvurunun gerçekleştirilmesi gerekiyor. Alım süreci yazılı ve sözlü olmak üzere iki farklı aşamada gerçekleştirilecek. TBMM personel alım başvuru şartları neler? 

TBMM PERSONEL ALIMI NE ZAMAN GERÇEKLEŞTİRİLECEK?

TBMM Başkanlığı tarafından yayınlanan memur alım ilanı sonrasında başvuru süreci merak ediliyor. Memur alımları için başvuruların 5 Temmuz 2021 tarihinde başlaması bekleniyor. Başvuruların bu süreçte 16 Temmuz 2021 tarihinde son bulması bekleniyor. Başvuru sürecinin başlamasının ardından TBMM başkanlığı internet adresi üzerinden elektronik ortamda başvuruların gerçekleştirilmesine karar verildi. 
Başvuruların posta yolu ile ya da şahsen yapılması halinde dikkate alınmayacağı belirtildi. 

TBMM PERSONEL ALIM SÜRECİ NASIL GERÇEKLEŞECEK?

4-7

TBMM personel alım süreci yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı şekilde gerçekleştirilecek. 2018 ya da 2019 yıllarında KPSS sınavından en az 60 puan alınmış olması sınava başvuru yapabilmek için gerekli bir şart olarak ifade ediliyor. 

Adayların çağrılma süreci ise en yüksek puan alan adaydan başlayarak gerçekleştirilecek ve kadronun 3 katı kadar aday çağırılacak. 

TBMM PERSONEL ALIM ŞARTLARI NELER?

TBMM tarafından açılan boş kadroların doldurulması için bazı şartlar aranıyor. Bu şartlar;

  • Türkiye Cumhuriyet vatandşaı olmak, 
  • Kamu haklarından yararlanıyor olmak,
  • Türk ceza kanunun 53. madesinde belirtilen durumların süreler geçmiş olmasına rağmen işlenmemiş olmak,
  • Erkek adaylar için askerliğini tamamlamış olmak, 
  • Akıl sağlığının yerinde olması,
  • Belirlenen kadrolar için tüm şartların yerine getirilmesi, 
  • Arşiv soruşturması sırasında bir sorunun tespit edilmemiş olması olarak açıklandı.