LGS Ertelenecek Mi? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Cevap Verdi!

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, İnstagram üzerinden bir canlı yayın yaparak 8. sınıf öğrencileri tarafından kendisine iletilen sorulara cevap verdi. Bakan Selçuk'a sorulan sorular genellikle Liseler Geçiş Sınavı (LGS) ile alakalı oldu. Milli Eğitim Bakanı'na öğrenciler LGS sınavı ertelenecek mi sorusunu da yönelttiler.

LGS Ertelenecek Mi? Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Cevap Verdi!
19 Nisan 2020 - 14:45

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerle interaktif bir şekilde bir araya gelmeye devam ediyor. Bugün İnstagram hesabından bir canlı yayın yapan Bakan Selçuk, eğitim sisteminde yaşanan değişikliklerle alakalı olarak 8. sınıf öğrencilerinin sorularını yanıtladı. Bakan Selçuk'a öğrencilerin en çok soru sorduğu konu LGS sınavı oldu.

LGS BAŞVURULARI NASIL OLACAK

Bakan Ziya Selçuk, LGS'ye girecek öğrencilerin sayısının arttığını belirterek, “LGS'ye girecek öğrenci sayısı bu sene yükseldi. Bu sebeple bir çalışma yaparak biz de kontenjanı arttırdık. Öğrencilerimiz LGS için ekstra bir başvuru süreci yaşamayacaklar. 1 milyon 670 bin öğrencimizin 2020 LGS için kayıtları bakanlığımız tarafından yapılmıştır.” dedi.

LGS SORULARI ZORLAŞACAK MI

Öğrencilerin LGS'de çıkacak sorularla alakalı olarak endişelerine de açıklık getiren Bakan Ziya Selçuk, “LGS konuları azaldı diye soruların niteliğinin değişmesi söz konusu değildir. Her yıl nasıl sınav yapıyorsak 2020 LGS de öyle olacak. Sorular ne zorlaşacak ne de kolaylaşacak. LGS'de tüm sorular birinci dönem konularından olacak.” ifadelerini kullandı.

LGS ERTELENECEK Mİ?

LGS'nin ertelenip ertelenmeyeceğine dair de açıklama yapan Bakan Selçuk, “Okulların temizliği konusunda biz bakanlık olarak büyük bir hassasiyet gösteriyoruz. Okullarımız açılmadan önce veya sınav yapılmadan önce yine detaylı bir temizleme faaliyetimiz olacak. LGS'nin ertelenip ertelenmeyeceği konusunda şu anda bir şey söylemek zor. Ancak Türkiye'deki koronavirüs vakalarında bir azalma meydana gelirse sosyal izolasyon ve mesafenin korunacağı bir düzende LGS'yi belirtilen tarihinde yaparız. Eğer LGS'yi yapmak öğrencilerimizi koronavirüs tehlikesine atacaksa bunu hiç düşünmeden erteleriz. Çocuklarımızın sağlığı bizim için her sınavdan daha değerlidir.” şeklinde konuştu.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum