KYK Öğrenim Kredisi Borçları Silinecek Mi? Bakanlığın Çalışmalarında Son Durum

Türkiye'de milyonlarca vatandaşın beklediği sevinçli haber son dakika olarak bildirildi. Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) borçlusu olan vatandaşların borçları tamamen silinecek mi? KYK borçları ne zaman ve nasıl silinecek? TBMM'de karar alındı mı? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan KYK borçlarının silinmesi kararını onayladı mı?

KYK Öğrenim Kredisi Borçları Silinecek Mi? Bakanlığın Çalışmalarında Son Durum
28 Eylül 2020 - 20:00 - Güncelleme: 28 Eylül 2020 - 22:51

Türkiye'de üniversite eğitimleri sırasında milyonlarca vatandaş Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı olan Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından verilen öğrenim kredisini kullanıyorlar. Bu kredilerin karşılığında ise vatandaşlar senet imzalıyorlar. Bu senetler ise üniversiteden mezun olunduktan 2 yıl sonra kredi geri ödemesi olarak geri ödeniyor. Bu durumda şu anda 5 milyon vatandaş bulunuyor.

KYK BORÇLARI VATANDAŞIN BELİNİ BÜKÜYOR

KYK borçlarını geri ödemeye başlayan vavatndaşlar ağır faiz yükü altında eziliyorlar. Borçları 2-3 kat artan vatandaşlar icralık oluyor hatta bu borçlar ödenmediği için hapis cezası alan vatandaşlar dahi bulunuyor. Bu konuda sürekli kendileri için kolaylık yapılmasını isteyen vatandaşların seslerini şu ana kadar kimse duymamıştı. Ancak siyasetçiler bu sese sonunda kulak verdiler.KYK BORÇLARININ SİLİNMESİ YASALAŞACAK

5 milyon KYK borçlusu vatandaşa bekledikleri müjdeli haber geldi. TBMM'nin 1 Ekim'de açılmasının ardından KYK borçlarının silinmesine yönelik yasa tasarısı görüşülecek. Tüm siyasi partilerin destek verdiği yasa tasarısının çok kısa süre içerisinde kabul edilecek. Bu şekilde KYK borçlarının tamamı silinmiş olacak.CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN MÜJDELEMİŞTİ!Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daha önce seçim vaadi olarak duyurduğu KYK borçlarının tamamının silinmesi için sonunda harekete geçildi. Siyasi partiler arasında yapılan görüşmeler sonucu 5 milyon vatandaşın KYK borçları şartsız olarak affedilecek. Bu vatandaşların geri ödeme yapmasına gerek kalmayacak. İcralık olan borçlardan icra takipleri geri çekilecek. Bu borçlar nedeniyle hapis cezası alan vatandaşlar eğer hapisteyseler tahliye edilecekler.

BORÇLAR SİLİNECEK ÖDENEN PARALAR GERİ VERİLECEK

KYK borçlarını ödemeye devam eden vatandaşlara ise bir başka müjde verildi. Aktif olarak KYK borçlarını ödeyen her vatandaş bugüne kadar yaptıkları tüm ödemeleri yasal faizi ile geri alacaklar. Bu vatandaşlara yapılacak olan geri ödemeler için Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından çalışma yapılmaya başlandı. Gereken bütçe ilgili kurumlara gönderilirken yasa teklifini yasalaşması ile ödemeler vatandaşlara PTT aracılığı ile yapılacak.

ÖĞRENİM KREDİLERİ 2.000 TL OLACAKYasa ile vatandaşlara verilecek bir başka müjde ise öğrencilere verildi. Şu anda öğrenim kredisi alan öğrencilerin aylık ücretlerine zam yapılacak. Bu krediler 2.000 TL olacak. 2021 yılı Ocak ayı ile de öğrenim kredileri asgari ücretle eşitlenecek. her öğrenim kredisi alan öğrenci asgari ücret tutarında öğrenim kredisi alacak. Bu şekilde öğrenciler rahat bir şekilde üniversite eğitimlerini devam ettirebilecekler.


YORUMLAR

  • 0 Yorum