Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) başvuruları için artık resmi açıklama bekleniyor! Ön lisans, lisans ve yüksek lisans öğrencileri bu açıklamaya kilitlenmiş durumda!

Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile okullarda yüz yüze olarak eğitime devam etme kararı alınd. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde yurt başvuru sonuçları açıklandı. Yurtlara yerleşenler öğrenciler şimdi de KYK burs ve kredi başvurularının başlaması için  remi açıklamanın yapılmasınım bekliyor. Peki 2021 KYK burs ve kredi başvuruları ne zaman başlayacak nasıl ve nereden yapılacak.?

Öğrenciler Bekleyiş İçerisinde

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan geri ödemelli kredi başvuruları ve geri ödemesiz olarak verilen burs başvuruları için resmi açıklama bekleniyor. Yeni eğitim öğretim yılının başlaması ile kredi ve burs imkanından yararlanmak isteyen öğrencilerin gözü kulağı Gençlik ve Spor Bakanlığının yapacağı açıklamayı çevrilmiş durumda. Ancak Gençlik ve Spor bakanlığı henüz konu ile alakalı resmi bir duyuru yayınladı.

Her yıl üniversitelerin yatay ve dikey geçiş, doktora, yüksek lisans öğrenci işlemlerinin tamamlanmasının ardından, kredi ve burs başvuruları başlıyordu. Bu yıl ise üniversityelerin kayıt işlemlerini tamamlamasının ardından Kredi ve Yurtlar Kurumunun geri ödemeli kredi ve geri ödemesiz burs başvurularının başlaması bekleniyor.

Bilgi İçin Destek Hattı

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi kredi ve burs imkanından yararlanmak isteyen öğrenciler başvurularını e-Devlet üzerinden gerçekleştirecek. Başvuru işlemleri hakkında bilgi almak için Gençlik ve Spor Bakanlığı iletişim hattı ( 444 0 472 ) ve resmi Twitter destek hesabına ulaşarak bilgi aktarımı sağlanıyor.

Bu Yıl Burslar Ne Kadar?

2021-2022 Eğitim Öğretim yılı için belirlenen burs ücretleri ise şu şekilde;

●     Lisans öğrencilerine verilecek burs miktarı 650 TL.

●     Yüksek lisans öğrencilerine verilecek burs miktarı 1300 TL.

Gözden kaçırmayın

Survivor All Star'daki Kadına Şiddet İddiası İçin Emniyet ve RTUK Devreye Giriyor: Hani Kadın Beyanı Esastı? Survivor All Star'daki Kadına Şiddet İddiası İçin Emniyet ve RTUK Devreye Giriyor: Hani Kadın Beyanı Esastı?

●     Doktora öğrencilerine verilecek burs miktarı ise 1900 TL olarak belirlenmiş durumda.

Kyk burslarından faydalanacak önlisan, lisans veya yüksek lisansta okurken başvuraların yanında, ÖSYM sınav sonucunda ham puan bazında belirlenen puan türünde ilk 100 e giren öğrenciler direkt olarak burstan faydalanacak. Ayrıca kurumun kuruluş kanunu gereği, Yönetim Kurulunun belirlediği şartlarda amatör olarak milli sporcu olan öğrenciler bursta faydalanacak.