Son günlerde kira ve yurt fiyatlarının artmasıyla birlikte öğrenciler burs veren kurumları araştırmaya başladı. KYK kredi ve burs başvuruları başladı mı? Hangi kurumlar burs veriyor?

Koronavirüs önlemleri nedeniyle uzun süredir ara verilen yüz yüze eğitim, yeni eğitim-öğretim yılıyla birlikte yeniden başlıyor. Ancak salgın nedeniyle birçok ülke gibi Türkiye ekonomisi de büyük darbe aldı. Bu nedenle birçok alanda fiyat artışları hızla devam ediyor. Özellikle kira ve yurt fiyatlarındaki artışın fazla olması öğrencileri burs arayışına soktu. Kredi ve Yurtlar Kurumu dışında birçok vakıf ve özel şirket üniversite öğrencilerine burs imkânı sağlıyor. Peki burs veren kurumlar hangileri? İşte üniversite öğrencilerinin burs alabileceği kurumlar...

Kredi ve Yurtlar Kurumu burs ve kredi miktarı ne kadar? KYK burs ve kredi başvuruları başladı mı?

KYK, üniversite öğrencilerine hem kredi hem de burs imkânı sağlıyor. Burs ve kredi miktarı, lisans öğrencileri için 650 lira, yüksek lisans öğrencileri için 1300 lira ve doktora öğrencileri için ise 1950 lira.  KYK başvuruları e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. Başvuru tarihi de önümüzdeki zamanlarda duyurulacak. Burs öğrencilere karşılıksız verilirken kredi ise mezun olunan tarihten 2 yıl sonda geri ödenmesi şartıyla veriliyor.

KYK dışında hangi kurumlar burs veriyor?

TÜBİTAK

Tübitak özellikle sayısal alandaki öğrencilere yüksek miktarda burs veriyor. Başvurular Burs Programları | TÜRKİYE BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK ARAŞTIRMA KURUMU adresinden yapılıyor. Lisans başvuruları 25 Ekim tarihinde başlayacak.

Gözden kaçırmayın

Ünlü Rapçi Beta Berk Bayındır'ı Kim Öldürdü? Şüpheli Ölüm! Katili Kim? İntihar Mı Etti? Nasıl Düştü? Ünlü Rapçi Beta Berk Bayındır'ı Kim Öldürdü? Şüpheli Ölüm! Katili Kim? İntihar Mı Etti? Nasıl Düştü?

Vakıflar Genel Müdürlüğü 

2021-2022 eğitim yılında eğitim yardımı/burs miktarlarında artış yapılmış olup yükseköğrenim bursu aylık 400,00 TL, yabancı uyruklu öğrenci yükseköğrenim bursu ise aylık 600,00 TL olarak belirlenmiştir. 15 Eylül'de başlayaran başvurular 30 Ekim'e kadar edecek. 2021-2022 Eğitim Yılı Burs Başvuruları - T.C. Vakıflar Genel Müdürlüğü adresin başvuru ile ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Vehbi Koç Vakfı

Vehbi Koç Vakfı öğrencilere en yüksek bursu veren vakıflar arasındadır. Ancak vakıf her üniversite öğrencisine burs vermemekte olup, seçili bazı üniversite öğrencilerine burs sağlamaktadır. VKV Vehbi Koç Vakfı adresinden vakıfın sağladığı burs imkânı ile ilgili detaylı bilgilere ulaşılabilmektedir.

Toplum Gönüllüleri Vakfı

Anne veya babası öğretmen olan öğrencilere 400 lira burs yayınlayan vakıf, TOG Eğitim Bursu kapsamında da Boğaziçi, Bilkent, İstanbul Teknik, Koç, Orta Doğu Teknik, Sabancı üniversitelerinde okuyan öğrencilere ise 9 ay süresince aylık 1.500 lira burs veriyor. Başvurular Toplum Gönüllüleri Vakfı-Toplum Gönüllüleri Vakfı Gençlik Bursu adresinden yapılmaktadır.