KYK Borçları Siliniyor Mu? İşte KYK Borçları İle Alakalı Son Dakika Gelişmeleri!

Üniversite eğitimleri süresince maddi olarak desteklenebilmek için Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan öğrenim kredisi kullanarak büyük bir borcun altına giren vatandaşların bur borçları ilerleyen yıllarda çok büyük sorun haline gelmeye devam ediyor. KYK borçları ile alakalı olarak sürekli kolaylık sağlayacak bir düzenleme beklenirken son dakika gelişmeleri yakından takip ediliyor. KYK borçları silinecek mi? KYK borçlarına af gelecek mi? KYK borçları yapılandırılacak mı? İşte tüm detaylar...

KYK Borçları Siliniyor Mu? İşte KYK Borçları İle Alakalı Son Dakika Gelişmeleri!
14 Ekim 2020 - 14:44

Türkiye'de üniversite eğitimi alan üniversite öğrencilerine Gençlik ve Spor Bakanlığı'na bağlı kurumlardan olan Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından eğitim süresince öğrenim kredisi veriliyor. Bu KYK kredileri ilerleyen yıllarda ise kullanan vatandaşların başına bela olmaya devam ediyor.

KYK BORÇLARI SORUN OLMAYA DEVAM EDİYOR

Üniversiteden mezun olanlara KYK kredisi geri ödemesi için 2 yıllık bir süre veriliyor. Bu 2 yılın ardından ise kredilerin geri ödeme taksitleri başlıyor. 3 ayda bir toplu ödeme yapan vatandaşlar bu ödemeleri tamamlayarak borçtan kurtuluyorlar. Ancak iş imkanı bulamayan veya bulsa da yeteri kadar gelir elde edemeyen vatandaşların borçları ödenemez noktalara doğru yükseliyor.

BORÇLAR YASAL FAİZLE KATLANIYOR

KYK borçlarını ödeyemeyen ve gecikmeye düşen vatandaşların borçlarına her ay yüzde 1,40 oranında yasal faiz ekleniyor. Bu borçlar zamanla katlanarak anaparanın yaklaşık 3 katından daha fazla bir miktara ulaşıyor. Zaten iş bulamayan ve geçimini sağlamakta güçlük çeken bu vatandaşlar KYK borçları nedeniyle yasal takip altına alınıpicra ile karşı karşıya kalıyorlar.

YÜZ BİNLERCE BORÇLU İCRALIK OLUYOR

Edinilen son bilgilere göre şu anda Türkiye'de yaklaşık olarak 5 milyon vatandaşın KYK kredi borcu bulunuyor. Bu borçlu vatandaşların 300.000'i için ise yasal takip sürecinin başlatıldığı ve devam ettiği bildirildi. KYK borçları nedeniyle binlerce kişinin dosyası bağlı bulundukları icra müdürlüklerinde işlem sırasına alınmış durumda bulunuyor.

VERİLEN SÖZLER HAKKINDA GELİŞME YAŞANMADI

KYK borçları ile alakalı olarak ödeme kolaylığı sağlayacak bir yasal düzenleme beklentisi içerisinde olan vatandaşların bu beklentilerine şu ana kadar karşılık verilmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından daha önce bir kolaylık sağlanmasına yönelik söz verilmesine rağmen atılması beklenen somut adımlar ile alakalı olumlu bir ilerleme kaydedilmedi.

KYK BORÇLULARI SOSYAL MEDYADAN BORÇLARIN SİLİNMESİNİ TALEP ETTİLER!

KYK borçluları ise kendilerine yönelik yasal düzenleme için harekete geçilmesi maksadıyla bugün sosyal medya üzerinden bir kampanya başlattılar. KYK borçlarının silinmesini Twitter üzerinden paylaştıkları mesajlarla talep eden vatandaşlar bu konuda farkındalık yaratmak istediler. Siyasetçilerin kendilerini unutmamasını isteyen vatandaşlar borçlarına yönelik düzenleme içim büyük bir beklenti içerisinde olduklarını bir defa daha ortaya koydular.
YORUMLAR

  • 0 Yorum