Sağlık

Kurban Eti En sağlıklı Nasıl Muhafaza Edilir?

Kurban kesildikten sonra kurban eti, sıcak ve taze olacağı için 14-20 derecede 5-6 saat dinlendirilmelidir. Kesilir kesilmez hemen dondurucuya yerleştirilmesi sertleşmesine neden olur.  Ayrıca uzmanlara göre, kesimden hemen sonra, dinlendirilmeden buzdolabına konan etler, bakteri üretimine yol açar.

Kullanım şekline göre direkt soğutucuya koyulan sıcak etlerin bozulma riski bulunur. Özellikle büyük parçaların dondurucuya atılmamasına dikkat edilmemedir.

Etler buzdolabında maksimum beş gün saklanabilir. Beş günden uzun süre sonra tüketeceğiniz etleri mutlaka derin dondurucuda saklanmalıdır.

Hemen tüketilecek etler buzdolabında 4 derecede saklanmalı, uzun süre bekleyecek olan etler ise dondurucunun en soğuk bölmesine yerleştirilmeli kolayca çözülecek yerde de muhafaza edilmemelidir.

En önemlisi ise dondurulmuş et çözüldükten sonra dondurucuya kesinlikle geri yerleştirilmemelidir. Bu gıda zehirlenmesine sebep olabilir.  Bu durumu engellemek için etlerin kullanımına göre ayrılması gerekir ayrıca daha sonra size büyük kolaylık sağlayacaktır.  Bunun yanısıra etin porsiyon porsiyon ambalajlanması tüketim sırasında israfında önüne geçecektir.

Dondurucudan çıkartılan etlerin buzunun çözülmesi ise oda sıcaklığında değil buzdolabında gerçekleştirilmelidir.

Bir diğer nokta ise etle yapılan yemeklere ayrıca yağ ilavesinde bulunmamalısınız.

Peki et ne kadar saklanabilir? 
Koyun parça etleri 4-8 ay, koyun kıyması 1-3 ay; dana parça etleri 6-10 ay, dana kıyması 1-3 ay; sığır parça etleri 8-12 ay, sığır kıyması 1-3 ay tüketilebilir.

tumhaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı