Kurban Bayramı tatili resmi tatil olmakla birlikte bankalar ve resmi kurumlar bu süreçte tatil olacaklar. 4 günlük bayram tatili boyunca bankaların tatil olacağı ifade edilmişti. Bunun ardından bayram nedeniyle para transferi yapacak olan kişiler bayramda bankalar aracılığı ile EFT ya da Havale yapıp yapamayacaklarını merak ediyorlar. 

Pek çok kişi 20 21 22 Temmuz Kurban Bayramı tatilinde bankalar aracılığı ile EFT ya da Havale yapıp yapamayacaklarını merak ediyorlar. 

BAYRAMDA EFT VE HAVALE YAPILABİLİR Mİ?

Arefe günü yarım gün çalışma yapan bankalar EFT ve Havale işlemlerini öğlen saatlerine kadar tamamladılar. Bayram sonuna kadar EFT ve Havale işlemlerinin tamamlanması nedeniyle bayram sonuna kadar yapılmayacak. 

ÖDEMELER NE ZAMAN HESABA GEÇECEK?

2-15

1000 lira üzerinde yapılan işlemler için EFT süreci devam ediyor. Bununla birlikte genellikle bankaların çalışma sürecine göre 10 ile 20 dakikalık süre içerisinde hesaplara gönderiliyor. Bu durum bankaların yoğunluk durumuna göre değişiklik gösterebilir. 

EFT'nin mesai saatleri dışında yapılması halinde ertesi gün bankaların açılma saatlerinde tüm işlemler yapılmaktadır. Hafta sonu öncesinde yapılan EFT'ler de Pazartesi günü bankalar açılır açılmaz hesaplara gönderilir. 

FAST ÖDEME SİSTEMİ NEDİR VE NASIL KULLANILIR?

Son zamanlarda gündeme gelen FAST Sistemi, hızlı bir para gönderim sistemidir. Karekodlu ödemeler ve ödeme isteme gibi çeşitli özellikler eklenmiştir. Dijital ekonomi sürecine katkı sağlayan önemli bir hizmet olarak ifade edilmiştir. 

FAST ödeme sistemi ile birlikte artık vatandaşlar bankalarda 7 gün 24 saat kesintisiz para transferi yapabilecekler. FAST sistemi sonucunda EFT mesai sınırı ortadan kalkıyor ve gün boyu para transferi yapılabiliyor.