Korumalı TL vadeli mevduat hesabı uygulamasına giren bankalar tek tek faiz oranlarını duyurmaya başladı. Bankaların resmi internet sitelerinden yapılan açıklamalarda faiz oranlarına ilişkin bilgiler verildi. Bazı bankalar birikimlerini TL mevduat olarak değerlendirmek isteyen müşterilerine döviz kurlarında yaşanan hareketlilikten mağdur olmamaları için yeni oranlar belirledi. Bir özel banka tarafından yapılan açıklamada, 92 gün vadeli olarak 10000 ile 99000 TL arasında mevduatın yatırılması durumunda Yüzde on 4,181 gün vadeli hesaplarda 100'de 15,272 gün vadeli hesaplarda 100'de 16 ve 366 Günde yüzde 17 faiz verileceği ifade edildi.

Korumalı TL vadeli mevduat için bankaların tanıtımları da başladı. Yapılan açıklamalarda alt limitim bin lira olduğu ifade edildi. Vatandaşlar vade süresini hesap açılışında belirleyecek. Hesap talebe göre vade sonunda kapatılabilirken aynı vade ile yenilemede yapma imkanı sunuluyor.

kur-korumali-tl-vadeli-mevduat-hesaplarinda-kazanc-ne-kadar-buyukluk-ve-vadeye-gore-kazanc-arta-3

KAMU BANKALARI DA DUYURU YAYINLADI

Özel bankaların yanı sıra kamu bankaları da internet siteleri üzerinden kur korumalı TL vadeli mevduat hesapları için duyurular paylaşmaya başladı. Bir kamu bankasının internet sitesinde yer alan bilgilere göre yüzde 14'lük faiz üzerinden 1 milyon liralık bir bakiyenin 92 günlük vadeli hesapta Kazancı 35000 TL olacak. Hesabın açıldığı gün Merkez Bankası'nın saat 11'de açıkladığı döviz kuru aradaki farkı belirlemede etkili olacak. Ayrıca kur korumalı TL vadeli mevduat hesaplarında stopaj oranı sıfır olacak.

kur-korumali-tl-vadeli-mevduat-hesaplarinda-kazanc-ne-kadar-buyukluk-ve-vadeye-gore-kazanc-arta-2

KUR HESAPLAMASI YAPILACAK

Kamu bankaları tarafından yayınlanan tanıtımlar da örneklerle de kur korumalı TL vadeli mevduat hesapları anlatıldı. Verilen örnek şu şekilde;

“1. Vade sonu tarihinde MB’nin açıkladığı dolar kuru 13.50 olursa müşterinin kur getirisi 80 bin lira olacak. Bu durumda müşterinin kur getirisi faiz getirisinden büyük olduğu için faiz tahakkuk döneminde hesabın güncel bakiyesi 1 milyon 80 bin lira olacak.

2. Vade sonu tarihinde MB’nin açıkladığı dolar kuru 12.60 olursa müşterinin kur getirisi 8 bin lira olacak. Bu durumda müşterinin faiz getirisi kur getirisinden büyük olduğu için faiz tahakkuk döneminde hesabın güncel bakiyesi 1 milyon 35 bin 287.67 TL olacak.

3. Vade sonu tarihinde MB’nin açıkladığı dolar kuru 10.00 olur ise müşterinin kur kaybı 200 bin lira olacak. Bu durumda müşteri kur kaybına karşı korumaya alınmış olacak ve müşterinin faiz getirisi faiz tahakkuk döneminde hesaba yansıtılarak hesabın güncel bakiyesi 1 milyon 35 bin 287,67 lira olacak.”