Sağlık

Küçük Yaştaki Çocuklar ile Oyun Oynamanın Önemi Nedir?

Oyun, mutlu ve rahat bir ortamda kendiliğinden gerçekleşir ve duyular, sinirler ve kasların zihinsel düzeyinde oynanır. Oyunda deneyim tekrarlanır, ortam taklit edilir ve yeni şeyler denenir. Çocuğun iç dünyası ile sosyal ve dış dünyası arasındaki kimlik garanti altına alınır. Kısacası karmaşık, dinamik ve eğlenceli bir insan davranışıdır.  Çocuğun büyümesi, olgunlaşması ve gelişmesi belli bir süreç içinde olduğundan oyunun amacı, içeriği ve yeri de çocuğun yaşına bağlı olacaktır. Oyuncak tercihleri ​​yaşa, ilgi alanlarına ve ihtiyaçlara göre değişir.

0-2 Yaş Oyun Özellikleri Nelerdir?

0-2 yaşında oyun, düşünmeyi değil, fiziksel hareketi içerir. Kaslarıyla yapabileceklerini bir oyun gibi tekrarlıyor. Alınan, kaybolan ve yeniden ortaya çıkan eşyalar onu eğlendirmek için yeterlidir. Sonra onu eğlendirir, bir şeyler fırlatır ve onlarla ilgilenir, yorganın altında kaybolan şeyleri arar. Ailede bu temel güven döneminde çocuklar; sadece temel ihtiyaçlarını karşılamakla kalmamalı, onunla da yakın ilişki içinde olmalıdır. Ailece resim yapma, kitaplara bakma, el çırpma, onlarla şarkı söyleme gibi oyunlar oynarken çocuğunuzun güzel ve mutlu vakit geçirmesine yardımcı olur. Çocuklarda, kişilik için tek başlarına ya da bir şeyleri parçalayıp atarak oynarlar.

2-3 Yaş Çocuğu Oyunları

2-3 yaşında, hareket ve keşif yerine sembolik oyun başlar. Başka bir deyişle; diğer nesneleri temsil eden nesneler inşa etme ve farklı roller üstlenme şeklinde ikonik bir oyun oynayın. Canlı ve bebekle konuşan canlı bir oje var. Nesneleri sadece hayal dünyasında değil, kelimenin tam anlamıyla da kullanırlar. Dramatik oyunlar bu dönemde artacaktır. Bu dönem oyun yaşı olarak da bilinir. Zihinsel performansın gelişimi ve duyguların ifadesi için gereklidir.