Yaşam

Kuaförler ve Berberler Ne Zaman Açılacak? Tarih Belirlendi, İşte Detaylar!

Çin’de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında berberler ve kuaförler haftalardır kapalı hâlde. Ancak vatandaşlar Ramazan Bayramı’nın da yaklaşmasıyla berberlerin ne zaman açılacağı konusunda araştırma yapmaya başladılar. Buna göre berberler ve kuaförler ne zaman açılacak sorusuna yetkililerden cevap geldi.

Salgın tedbirleri kapsamında İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi ile geçici bir süreliğine kapatılan berber ve kuaförler, salgının etkileri geçtikten sonra tekrar açılabilecek. Yine İçişleri Bakanlığı’nın genelgesi doğrultusunda açılacak olan berberler, çalışma yasağı döneminde polis ve diğer kolluk kuvvetleri tarafından da sıkı önlemlere maruz kalmaktadır.

Berberlerin ne zaman açılacağına dair kesin bir bilgi olmasa da sektör temsilcileri, mayıs ayından itibaren sürecin normale dönmesi durumunda taleplerini bakanlığa iletecek. Bakanlığın uygun görmesi hâlinde kuaför ve berberler de kademeli olarak açılacak.

KUAFÖRLER VE BERBERLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Dünkü kabine toplantısı sonrasında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ramazan Bayramı’ndan sonra normalleşme sürecinin beklendiğini ifade etmişti. Buna binaen kuaförlerin açılış tarihi de en yakın Ramazan Bayramı sonrası olarak düşünülmektedir. Ekonomik olarak zor duruma giren sektör ilgililerine yönelik nasıl bir tedbir çalışması yapıldığı da henüz muamma.

Berberlerle birlikte kuaför ve güzellik salonları da yasağa tabi olarak geçici süreyle hizmet veremiyor. Yasağı delerek dükkânlarını açan esnaflara ise 3 bin 150 TL’lik ceza kesiliyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. BEYLER! KENDİ TIRAŞINIZI KENDİNİZ YAPIN!
    Hepimiz berberlerin açılmasını dört gözle bekliyoruz. Lakin endişe duyulan bir konu sosyal mesafe/fiziksel mesafenin sağlanması mümkün olamayacaktır. Coronavirus’ün çok hızlı bir şekilde bulaşması söz konusu. Diğer bir husus, gideceğiniz berberin nezih ve temiz bir ortamda çalışması gerekiyor. Havluları, tarakları, makas, fırça ve jiletleri bir defa kullanımlık olmalı, hijyen kurallarına dikkat edilmeli ve diğer bir müşteriye kullanmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır. Maalesef berberlerin çok azının buna uyduğunu söyleyebiliriz. Bazılarının ise duyarsız olduklarına çoğu zaman tanık oluyoruz. Tüm Berber ve Kuaförlerin temizlik ve hijyen kurallarına son derece ve tavizsiz uymalarının sağlanması için Belediye Zabıtası, İl Sağlık Görevlileri ile Berberler ve Kuaförler Odalarının denetimlerini tavizsiz yapmaları ülkemiz insanlarının sağlığı açısından son derece önem taşıyor. Merdiven altlarında bu mesleğin icra edilmesine asla izin verilmemelidir. Beyler! Ben size şunu öneriyorum, en iyisi tıraş makinesi satın alın ve bu dönemde bir süre kendi tıraşınızı kendiniz yapmaya gayret gösteriniz. Tabii ki Corana Virüsünden, endişelerinizden kurtulmak ve içinizin rahat etmesini istiyorsanız; kendi sağlığınız, sevdiklerinizin sağlığı ve tüm insanlık için bunu yapmanızı tavsiye ederim. Yüce Rabbim, Coronavirüs’den ülkemizi ve milletimizi tez zamanda kurtarması dileklerimle, kalın sağlıcakla….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı