Gündem

Kritik uyarı az önce peş peşe geldi! Dikkat saat verildi her şeye hazır olun

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, önümüzdeki 5 gün için hava tahmininde bulundu. Yazımızın devamında hava tahminlerine değineceğiz.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada 5 günlük hava tahmini ile ilgili detaylara yer verildi. 17 ilde sarı kodlu uyarı yapıldı ve önlem alınması gerektiği bildirildi. Perşembe günü akşam saatlerinden itibaren ve cuma günü de dahil olmak üzere, hava sıcaklıklarında ani düşüşler olacağı tahmininde bulunuldu.

Kuvvetli Yağış Uyarısı

Kara kış kapıda, hava sıcaklarında 4 – 8 derece mevsim normallerinin altında bir azalış olacağı tahmin ediliyor. Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre batı, kuzey ve iç batı bölgelerinde, hava sıcaklıklarında mevsim normallerinin 4ile 8 derece arasında bir azalma beklendiği belirtildi. Karadeniz kıyılarında, Marmara Bölgesinin doğusunda kuvvetli yağış beklentisi olduğu kaydedildi. İşte kuvvetli yağış uyarısı yapılan iller.

Kırklareli’nin kıyı bölgeleri, Kastamonu, Gümüşhane, Kastamonu, Bayburt, Tokat, Osmaniye, Sivas, Yozgat’ın doğu kesimleri, Hatay’ın ve Kahramanmaraş’ın batısı, Adana’nın kuzey doğu kesimleri için kuvvetli yağış uyarısında bulunuldu. Bu bölgelerde yağış alan yerlerde beklenen kuvvetli rüzgara, ani sel baskınlarına dikkat çekildi.

Bölgelere Göre Hava Durumu

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan incelemeler doğrultusunda bölgelere göre hava durumu ile ilgili detaylara değinelim.

Marmara Bölgesi

Yapılan açıklamada, Marmara bölgesi için çok bulutlu ve parçalı bir hava beklenmektedir. Tekirdağ çevresi, Balıkesir ve Kırklareli civarında aralıklı sağanak yağı beklentisi olduğu belirtilmiştir.

Ege Bölgesi

Perşembe günü ve akşam saatleri de dahil parçalı bulutlu bir havanın Ege Bölgesinde hakimolacağı tahmin ediliyor. Kuzey Ege kıyılarında kuvvetli rüzgar beklentisi bulunmaktadır.

Akdeniz Bölgesi

Orta ve Doğu Akdeniz’de aralıklarla sağanak yağış ihtimali olduğu belirtilmiştir. Çok bulutlu bir havanın hakim olması beklenen Akdeniz Bölgesi’nde, perşembe günü itibari ile gök gürültülü sağanak yağışların olacağı tahmin edilmektedir.

İç Anadolu Bölgesi

İç Anadolu Bölgesi için gök gürültülü sağanak yağış olması tahmin edilmektedir.

Karadeniz Bölgesi

Batı Karadeniz için çok bulutlu, Orta ve Doğu Karadeniz için aralıklı ve gök gürültülü sağanak yağış ihtimali olduğu belirtilmektedir.

Doğu Anadolu Bölgesi

Bölgede gök gürültülü sağanak yağış olacağı tahmin edilmektedir.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi

Parçalı ve çok bulutlu, yer yer sağanak yağışlı olacağı tahmin edilmektedir.