ABD’nin en büyük ikinci bankası olan Bank of America’nın baş yatırım stratejisti Michael Hartnett’in de aralarında olduğu bir grup banka stratejisti kripto para birimleri ve uzun vadeli teknoloji hisse senetleri için çarpıcı açıklamalar yaptılar.

Konuşan ünlü uzmanlara göre, kripto para birimleri ve uzun vadeli teknoloji hisse senetleri gibi varlıklarda oluşan risk balonu eşzamanlı bir şekilde patlamaya başladı.

Bank of America stratejistleri yayınladıkları raporda, son bir yılda büyük yükseliş kaydeden teknoloji hisselerindeki ve kripto paralardaki balonların patlamaya başladığı şeklinde yorumlar kullandı.

Stratejistlerin hazırladığı rapora göre, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) para politikasını sıkılaştırma hızını artırması, yatırımcıların spekülatif alanlardan çekilmesine sebep olduğunu gösteriyor.

Hazırlanan raporda şu bilgilere yer verildi;

Bitcoin son altı ayın en düşük seviyesinde - ShiftDelete.Net

Fed’den gelen şahin sinyaller değerli teknoloji hisselerini sert bir şekilde vurdu. Goldman Sachs Group’un teknoloji hisseleri sepeti, bir yıllık yükselişin ardından düşüşe geçti endeks en yüksek seviyelerinden yüzde 35 geriledi.

Biyoteknoloji şirketlerini listeleyen Nasdaq Biotech endeksinin, yeni yılın ilk haftasında yüzde 6,5 oranında değer kaybettiği ve 2020 Mart ortasından bu yana en kötü beş günlük performansını yaşadığı belirtiliyor.

Buna göre Kripto paralar da aynı etki altına girmiş durumda. Kripto. Bitcoin, kasım ayında yaklaşık 69 bin dolarlık rekor seviyesinden yaklaşık yüzde 40 geriledi. Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi olan Ethereum, kasım ayının en yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 35 düştü.

Yatırım danışmanlığı şirketi Infrastructure Capital Advisors portföy yöneticisi Jay Hatfield, Fed’in likiditeyi kısmasının hisse risk primleri ve faiz oranlarının yükselmesine neden olacağını, bu durumun teknoloji hisseleri, fenomen hisseler ve kısmen kripto varlıklar üzerinde etki yaratacağını belirtti.

ABD’nin en büyük ikinci bankası olan Bank of America’nın baş yatırım stratejisti Michael Hartnett’in de aralarında olduğu bu grubun yapmış olduğu tüm bu açıklama ve yorumlardan sonra zaten hassas olan kripto para dünyasının nasıl bir tepki vereceği merak uyandırmış durumda.