Kripto para platformlarıyla ilgili son dakika haberine göre Mali Suçları Araştırma Kurulunca (MASAK) tespit etilen ihlaller sonucunda BN Teknoloji şirketine (Binance) para cezası kesildi. Bu karar, bu alanda kesilen "ilk cezai müeyyide" olma özelliğini taşıdığı için gündemde geniş yer buldu.

Kripto para platformu Binance'a 8 milyon lira idari para cezası kesildi. Söz konusu ceza ise, Mali Suçları Araştırma Kurulunca (MASAK) yapılan yükümlülük denetiminde tespit edilen ihlallere ilişkin en üst limitten uygulanmış durumda. Söz konusu karar, bu alanda kesilen "ilk cezai müeyyide" olma özelliğini taşıyor.

kripto-para-piyasasi-rekor-cezayi-konusuyor

Kripto varlık hizmet sağlayıcıları, 1 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımlanan ilgili yönetmelikle MASAK yükümlüleri arasına eklenmişti.Bu kapsamda MASAK, internet sitesinden kripto hizmet sağlayıcılara ilişkin rehber yayımlamıştı.

Buna göre, kripto varlık hizmet sağlayıcılarının tabi oldukları yükümlülükler, müşterinin tanınması, şüpheli işlem bildirimi, bilgi ve belge verme, devamlı bilgi verme ile muhafaza ve ibraz olarak belirlenmişti.AA