Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere önde gelen kripto paralar sert değer kayıpları ile boğuşurken son bir aydır ciddi bir durgunluk yaşayan kripto para piyasasında yatırımcı endişe ile piyasaları takip ederken aslında hiçbir yatırımcı şuan ne yapacağını bilmiyor.

Bitcoin’in 2021 Kasım ayı içerisinde 69 bin dolarla tarihi zirvesini görmesinin ardından kripto paralarda başlayan aşağı yönlü trend ve ardından gelen durgunluk, yatırımcıları endişelendiriyor ve bu arada konu ile ilgili görüşler ise birbirinden oldukça farklı.

Uzmanlar, 2021’in başında Bitcoin’in toplam kripto piyasasının yüzde 70’ini oluştururken şuan ise bu rakamın yüzde 40 civarında olduğunu belirtirken bu durumun alt coinlere yönelişlerin artmasından ve Ethereum, Cardano ve Solana gibi paraların büyümesinden kaynaklandığını aktarıyorlar.

bitaypay-kripto-para-platformu

Kripto para piyasaları durgun seyre yönelince yatırımcıların da uzaklaşmaya başladıkları uzmanların verdiği bilgiler arasında. Bunda para piyasalarında sıkılaşma beklentileri nedeniyle yatırımcının risk iştahının azalması ve kripto piyasalarına yönelik düzenleme sinyallerinin etkili olduğu bilinen nedenlerden.

Kripto platformu Nexo’nun Yönetici Ortağı Antoni Trenchev de aynı nedenle şunları söylüyor “Kripto paralar üzerinde müthiş etkileri olan ucuz kredinin yakın zamanda bir yere gideceği yok çünkü Fed tahvil piyasasında olumsuz bir tepkiye neden olacak ve hisse senetlerinde yüzde 10-20 civarı bir düşüşe neden olacak kararları alacak bir omurgaya sahip değil”

Ayrıca Trenchev birçok uzmanı doğrular şekilde 2022’nin çalkantılı geçeceğini yine de Bitcoin’in Haziran ayı sonunda 100 bin dolara ulaşacağını öngörüyor.

Metaverse açısından heyecanını dile getiren Trenchev, yüreklere su serpecek iekilde Metaverse’in büyük bir potensiyeli olduğunu ve önümüzdeki senenin ana konusunun Metaverse altyapısı ve oradaki ekonominin önemli bir parçası olacak NFT’ler olacağını düşündüğünü belirtiyor.

1635837703947-krip

Kripto para aracı kurumu Voyager Digital’in CEO’su Steve Ehrlich,ise konuu ile ilgili olarak, Independent’e verdiği röportajda önümüzdeki yıl yükselişlerin düşüşlere nazaran daha ağır basacağını söyledi. Ehrlich, Bitcoin’in 100 bin doları geçeceğini düşünenlerden.

Meta Platforms Inc. (eski adıyla Facebook) ve Apple Inc. gibi teknoloji devlerinin metaverse alanına gittikçe daha fazla odaklandığını ve tüketicilerin NFT’lere olan ilgisinin yükseldiği bir ortamda kripto paraların makroekonomik dengelerden bağımsız olarak yükselmeye devam edeceği görüşünü de unutmamak lazım.

ABD'li dev banka Goldman Sachs de Bitcoin'in bu yıl 100 bin doları göreceğine yönelik bir rapor yayımlamış durumda. Goldman Sachs, 2021 yılındaki performansını sergilemesi halinde Bitcoin'in 100 bin dolara ulaşabileceğini ve altının piyasa hakimiyetini de elinden alacağını bildiriyor.

Genç neslin altından giderek uzaklaştığına dikkat çeken Goldman Sachs, gençlerin dijital altın olarak gördükleri Bitcoin'e ilgi duyduklarının da altını çizdi.

Yani Goldman Sachs Group’a göre Bitcoin, yatırımcıların dijital varlıkları daha fazla benimsemesiyle altın yatırımlarının bir kısmını çekmeye devam ederek 100 bin dolar seviyesine çıkabilir.

1043420004_0 0 3328 1883_1920x0_80_0_0_21a6ed72183a62fbeaf94063765f47e3

Yatırım danışmanlığı şirketi Digital Assets Council of Financial Professionals’ın kurucusu Ric Edelman da iyi senaryoya inanlardan.

Unutulmaması gereken son bir durum da politika yapıcıların uzun süredir kripto teknolojisi ile ilgili gelişmeleri izleyerek düzenleme sinyalleri vermeleri zira birçok sektör oyuncusu, düzenlemelerin yatırımcıların güvenini artırmaya yardımcı olacağını düşünmekte.