İtalyan bankacılık devi UniCredit, kripto ticaretiyle bağlantılı müşterilerin hesaplarını kapatacağını duyurduğu haberi gündemde geniş bir yer buldu. İtalya’nın en önemli bankası UniCredit, kripto para birimlerini hiçbir şekilde desteklemediğini ortaya koymuş oldu.

UniCredit'in, resmi kanallar yerine sosyal medyadan duyurusunu yaptığı iddia edildi. Aldığı kararı duyurma konusunda bir müşterisinin Twitter’dan sorduğu soruya yanıt verme yoluna giden banka, Twitter hesabından gerçekten kripto para satın almanın cari hesapla ilgili sorun yaşama riski yaratıp yaratmayacağını soran müşterisine, cevap olarak kripto ticaretiyle bağlantılı müşterilerin hesaplarını kapatacağını yazdı.

Banka “Merhaba, mevcut Grup politikaları, sanal para veren veya değişim platformu olarak hareket eden karşı taraflarla ilişkileri yasaklamaktadır” cevabını verdi.

Aslında İtalyan bankacılık sektörü kriptoyu düzenlenmemiş bir teknoloji olarak kabul ettiğini daha önce de birçok kez bildirdiği ve kripto yatırımcılarına düzenli olarak uyarılar yayınladığı için sergilemiş olduğu bu tavır kullanıcıları şaşırtmadı ancak kripto dünyası ile ilgili yapılan olumsuz tahminleri güçlendirdiği bir gerçek.