Yaşadığımız zaman diliminde hemen hemen herkesin bankalar ile uzaktan yakından bir ilişkisi artık neredeyse mecburiyet seviyesinde. Banka kartı, kredi kartı, mevduat hesaplar ve bankalardan kredi kullanımı derken artık hepimiz bankalara bir şekilde aşinayız.

Aşina olduğumuz bir başka konu ise bankalardan kredi kullanımı sırasında istenilen belgeler ve kredi kullanım koşulları. Faiz oranı vade hesabı derken bazen sıkıcı ve karmaşık hale de gelebilen bu kredi işlemlerinde dikkat etmek gereken bazı detaylar var.

Detaylarda Masraflar Gizli!

Kredi kullanacak vatandaşı dikkat etmesi gereken çok önemli detaylar var. Son dönemlerde faizlere bağlı olarak kredi maliyetleri de bir hayli artmış durumda. Krediler kullanırken taksit ve geri ödeme detaylarına dikkat etmek gerekiyor. Genellikle kredi kullanan vatandaşlar geri ödeme yaparken fazladan sadece faiz tutarını ödediğini kabul ediyor fakat bu yanlış bir düşünce.

Pandeminin de etkilediği zorlu ekonomik süreçte çoğu vatandaş, elime nakit geçsinde maliyet ne olursa olsun düşüncesi ile hareket ediyor. Bu sebeple bankanın sunduğu her şart kabul ediliyor. Fakat aylık olarak hesaplanan faiz ile tek başına kredi maliyeti bulunamadığı gibi yanıltıcı da olabilir. Esas olak kredinin maliyetini belirleyen kısım ‘vade sonu toplam geri ödemedir’. Örnek vermek gerekirse; yüzde 1.60 faiz oranı ile 24 ay vadeli 20 bin lira ihtiyaç kredisi için maliyet ve geri ödemeleri şu şekilde oluyor:

Kredi Maliyeti

● Tahsis ücreti: 105 lira

● Hayat Sigortası: 211 lira

● Toplam Faiz ödemesi 4 bin 290 lira

● KKDF: 644 lira

● BSMV: 214 lira

Her Bankayı Araştırmak Gerekiyor

Vatandaşların en çok yanıldığı işte bu bankaların önümüzde koyduğu neredeyse gizli detaylar. Çoğu kredi kullanıcısı 20 bin TL için aylık 1.60 faiz oranını sadece maliyet olarak hesaplarken diğer kalem masrafları göz ardı ediyor. Bu masraflar bankadan bankaya değişiklikler gösterdiği için faiz dışımdaki maliyetlerden kısmak için her bankayı sıkı takip ederek tek bir bankada takılı kalmamak gerekiyor