Günümüzde pek çok vatandaş kredi kartı kullanıyor. Hatta tek bir kredi kartı kullanan kişi sayısı giderek azalıyor. Bankalarla çalışan binlerce kişinin kredi kartı kullanımı sırasında en çok şikayet ettiği durum ise bankaların her yıl düzenli olarak kart sahiplerinden kredi kartı aidatı almaları olarak ifade ediliyor. Kredi kartı aidatı ödemek eğer öğrenci değilseniz mecburi bir hal almış durumda.

Yapılan değerlendirmeler sonrasında kredi kartı kullanımı gerçekleştiren bir kişinin bu süreçte kredi aidatı ödememesi ise neredeyse imkansız. Ancak bankalarla yapılan görüşmeler sonrasında her yıl en az bir kez alınan kart aidatlarının geri alınması mümkün. Bu yollar bazen uğraştırıcı olabildiği gibi bazen tek bir başvuru sonrasında tamamlanabiliyor. Tamamen bankaların çalışma prensiplerine göre değişiklik gösteriyor.

KREDİ KARTI AİDATI ALMAYAN BANKALAR VAR MI?

2-45

Kredi kartı aidatı almayan bankalar neredeyse yok. Sadece bazı kredi kartlarına özel olarak kart aidat ücreti alınmadığı söyleniyor. Ancak bu sefer de farklı masraf kalemleri ortaya çıkıyor. Her banka her müşterisinden yılda bir defa kat aidat ücreti tahsis ediyor.

Bankaların hazırlamış olduğu sistem ile birlikte bankaya giderek bizzat ödeme yapmadan kart içerisinden bu ücret kesintisi otomatik olarak yapılıyor. Kart aidat ücretleri de değişiklik gösteriyor. Bu durum bankanın çalışma prensibine göre değişmekle birlikte güncel kart aidat ücretleri 70 lira ile 250 lira arasında ucu açık bir şekilde değişiklik gösterebiliyor. Her yıl bu tutarlar bankalar tarafından artırılmaya devam ediyor.

KREDİ KARTI AİDATI NASIL GERİ ALINIR?

Kredi kartı aidatının ödendikten sonra talep edilmesi için bazı yöntemler bulunuyor. Öncelikle bankaya konu hakkında müracaat etmek gerekiyor. Kimlik ile yapılan başvuruların ardından kart aidatı ödemesine ilişkin bir itiraz dilekçesinin hazırlanması gerekiyor. Bu itirazın bir defaya mahsus değil, düzenli olarak tutar kesildikten sonra her yıl yapılması gerekiyor. Bankaların incelemelerinden sonra genellikle belirli bir süre sonra ödeme yapılıyor.

Bir diğer yöntem ise Tüketici Hakem Heyeti olarak görülüyor. Kaymakamlık ve hükümet konakları aracılığı ile yapılan bu başvurunun ardından dilekçe hazırlanıyor. 15 gün içerisinde heyet tarafından dilekçe bankaya gönderiliyor. Kurul değerlendirmesinin ardından ise genellikle 15 gün içerisinde ödeme yapılıyor.