Kredi kartı limiti nasıl hesaplanır sorusu limitini yükseltmek ya da düşürmek isteyenler tarafından en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Kredi kartı limiti nasıl hesaplanır sorusu kredi kartı kullanıcılarını çok yakından ilgilendimektedir. Genellikle beyan edilen gelire göre hesaplanan limit için bankalar ilk yıl ve sonraki yıllar olarak hesaplama yapmaktadırlar. Bunun yanında şu hususlar yer almaktadır.

•    Kişinin geliri
•    Kişinin yaptığı harcamalar
•    Kişinin borcunu düzenli ödemesi
Bu ve benzer faktörler limit için belirleyici olmaktadır.

Kredi Kartı Limit Hesaplama

Kredi kartı limiti belirleme konusunda öncelikli olarak dikkat edilen husus kişinin resmi geliridir. Bu noktada kişiye ilk yıl gelirinin 2 katı limit verilmektedir. Daha sonraki yıllarda ise 4 katı limit verilmektedir.

Kredi kartı limitinin artması ise kat kullanımı ile doğrudan ilişkilidir. Düzenli ve tam ödemeler bankalar için oldukça önemlidir. Bu nedenle ilk önce bu hususlara bakılmaktadır. Bunun yanında kartın aktif olarak kullanılması da doğrudan etkilidir.

Kredi kartı limiti düşürme işlemi için de banka ile görüşmek gerekmektedir. Banka ile görüşerek limitlerde düşüş gerçekleştirebilirsiniz. Yapılacak tek işlem herhangi bir kanal aracılığı ile banka ile görüşmek. Bunların yanında otomatik limit artışı talimatına dikkat etmek gerekmektedir. Bu talimatı iptal ederek kendi istediğiniz limiti ayarlayabilirsiniz.

kredi-karti-limiti

Geliri Olmayan ve Asgari Ücretli Kredi Kartı Limiti Hesaplama

Asgari ücretli kredi kartı limiti belirleme işlemi diğer müşterilere yapılan işlemler gibi yapılmaktadır. İlk yıl için gelirin 2 katı daha sonraki yıllar ise gelirin 4 katı olarak hesaplanmaktadır. Burada önemli olan resmi bir şekilde gelirin belgelenmiş olmasıdır. Bu hesaplamalar ile asgari ücretin ilk yıl iki katı ikinci yıl ise dört katı limit sahibi olunabilmektedir. 

Bu gelirin resmi olarak belgelenmiş olması ilk şartlardan biridir. Bunun yanında ödemelerde düzenli olunması da önemli etkenler arasında yer almaktadır. Bunlar ile birlikte kredi sicil ile kredi kartı limiti arasında da ilişki bulunmaktadır. Sicili iyi olan kişilerin limitleri banka inisiyatifi ile arttırılabilmektedir. Bu nedenle ödemelerin zamanında ve tam olarak yapılması oldukça önemlidir.

Geliri olmayanlara kredi kartı limiti banka inisiyatifi ile ortaya çıkmaktadır. Sabit bir geliri olmayan kişilere banka kendi inisiyatif kullanarak bin liraya kadar kredi kartı limiti verebilmektedir. Ancak bu husus her banka tarafından yapılmamaktadır. Bankaların kendi istekleri ile verdikleri bir kart limiti olarak gösterilebilir. 
Tüm bunlar ile birlikte kredi kartı limiti etkileyen faktörler arasında en önemlisi düzenli ve eksiksiz ödeme olmaktadır. Düzenli ve eksiksiz yapılan ödemeler sadece kredi kartı limiti için değil diğer tüm hususlar için de oldukça önemlidir. Acil nakit ihtiyacı ve benzeri durumlarda bankalar kredi sicil notuna bakmakta ve değerlendirmeye almaktadırlar.