Son belirlemelere göre nakit çekim ise yalnızca 77 milyar lira! Korkutan kredi kartı kullanımı hakkında açıklama geldi. Uzmanlar dikkat edilmesi gereken konular hakkında uyardı.

Kredi kartı kullanımı giderek artıyor. İnsanların seyahat, tatil ve bayram gibi masrafları kredi kartı kullanımını kat be kat arttırdı. Kredi kartı harcamaları ve kredi kartından nakit çekim oranı giderek yükseliyor. Kredi kartı kullanarak nakit çekim yapanlar  ve sadece kredi kartının asgari ödemesini yapanların sayısı oldukça yüksek. Bu durumda giderek ciddileşiyor ve uzmanlar bu konuya uyarı yapıyor.

Kredi Kartı Kullanımına Sınır Konulmalı

Uzmanlar tarafından en dikkat çekici konulardan biri olarak bu görüldü. Harcayacağınız limiti önceden belirlenmiş olmanız gerekiyor ve bu limite sadık kalmanız en önemli koşul. Çoğu kişi mobil uygulamalarda kart limiti ayarlama menüsünden yararlanıyor. Belirlediğiniz limitte geldiğinde kartınızdan size uyarı geliyor ve yaptığınız harcamanın boyutunu da o anda görebilmeniz mümkün hale geliyor.

Bütçenize Uygun Harcama Yapmalısınız

Kredi kartı kullanıcılarının en sık karşılaştıkları sorun kart limitini yüksek olması nedeniyle bütçenizi aşma durumudur. Kredi kartı limiti yüksek belirlemekten kaçının. Aylık borç miktarınız kazandığınız paradan daha da yüksekse kredi kartı ödemelerinizde birkaç ay içerisinde muhakkak sorun oluşacaktır. Bu nedenle kredi kartınızın toplam limitini bütçenize uygun olarak hazırlamanız gerekiyor. Bu duruma dikkat etmezseniz kısa bir süre içerisinde ekonomik problemler baş gösterecektir.

Kredi kartı kullanımı tam bir kısır döngü haline geldi. Kredi kartı borcunu başka bir karttan nakit para çekerek ödemeye çalışmak en büyük hatalar arasında yer alıyor. Borç kapanmıyor ve borçtan borç doğuyor. Adeta bu durum kredi kartı kullanıcılarının sonu oluyor. Bankanızla görüşerek borcunuzu yapılandırmak isteyebilir ve yapılandırma hizmetinden yararlanarak kart borcunuzu daha az faiz ödeyerek daha kesin yöntemlerle kapatabilirsiniz.

Limit Belirleme Konusuna Dikkat!

Kredi kartınızın limitini belirlemeniz gerekiyor. Öncelikli olarak kartınız sizin gelirinize uygun limite sahip olmalıdır. Kredi kartınızda yaşayacak olduğunuz olumsuzluklar negatif notun sonraki dönemlerde karşımıza çıkmasına sebebiyet verir. Bu durumda kart limitiniz aylık gelirinizin 4 katına kadar sınırlı tutulmaktadır. Gelir beyan edemeyenlere rehin sözleşmesi yapılır ve bankadaki nakdi göz önünde tutulur. Limit tanımlanır kart borcunuzu zamanında ödemezseniz hayatınızı kabusa dönüşebilir kar gelirine göre ayarlayanlar ve harcamalarına dikkat edenler için ise kredi kartı hayatı kolaylaştıran ve rahatlıkla satın alma imkanı sunan bir araç.

Kredi Kartı Kullanımını Nedeniyle Adım Adım Kara Listeye Alınabilirsiniz

Kredi kartını bilinçsiz olarak kullanmaya başladıysanız ve borcumuzu kapatacak bir geliriniz bulunmuyorsa vadesi gelen herhangi bir borç için 90 gün içerisinde ödenmemesi halinde tahsili gecikmiş alacak statüsünde işlem görür ve idari takip süreci anında başlar. Bu süreç içerisinde banka tarafından sürekli olarak yazılı ve sözlü uyarılara maruz kalırsınız ve borcunuzu kapatmanız gerektiği sizlere hatırlatılır. Aynı zamanda gecikmiş olan borcunuza gecikme faizi uygulanır. Gecikme faizi mevduat faiz ortalamasına göre aylık olarak belirlenmektedir ve bankadan bankaya da değişebilmektedir. Borcunuzun gecikmesi halinde Kredi kayıt bürosuna yapılan bildiri bankalar tarafından notunuzun düşmesine neden olur.