Desteğe ihtiyacı olan işletmeler KOSGEB’e başvurulur! Destek ihtiyaçlarına kayıtsız kalmayan kurum 480 bin TL’ye kadar destek sağlıyor.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından hazırlanan İşletme Geliştirme Destek Programı kapsamında işletmelerin belirlenen ihtiyaçlarına yanıt vermeye devam ediyor. İşletmelerin başvurularını değerlendiren kurum onayladığı ihtiyaçlara 480 bin TL’ye kadar destek sağlakta.

Gözden kaçırmayın

Garanti BBVA, Halkbank, TEB Başvuru Yapanlara Kefilsiz Belgesiz 35000 TL Ödeyecek Garanti BBVA, Halkbank, TEB Başvuru Yapanlara Kefilsiz Belgesiz 35000 TL Ödeyecek

İşletmelere Çeşitli Alanlarda Destek

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin rekabet güçlerinin, kurumsallaşma ve markalaşma düzeylerinin ve ekonomideki yer aldıkları paylarının artması için geliştirilen programın amacı işletmelerin kapasitelerinin geliştirilmesi ve öncelikli ihtiyaçlarının karşılanması olarak belirlenmiş durumda. Destek programı kapsamında işletmelerin yurt içi ve yurt dışında yaptıkları masraflar kurum tarafından belirlenen şartlar kapsamında destekleniyor.

Destek Sağlanan Faaliyetler

Örnek vermek gerekirse yurt içinde bir fuara katılacak olan işletmeye 50 bin TL üst limiti ile destek veriliyor. Diğer destek türleri ve miktarları ise şu şekilde;

●     Yurt dışı gezi desteği 30 bin TL’ye kadar.

●     Nitelikli eleman istihdam desteği 75 bin TL’ye kadar.

●     Tasarım desteği 50 bin TL’ye kadar.

●     Sınai mülkiyet hakları desteği 50 bin TL’ye kadar.

●     Belgelendirme desteği 150 bin TL’ye kadar.

●     Test ve Analiz desteği 100 bin TL’ye kadar.

●     Enerji verimli elektrik motorlar desteği 80 bin TL’ye kadar.

●     Bağımsız Değerlendirme desteği 20 bin TL’ye kadar.

●     Model fabrika desteği 70 bin TL’ye kadar.

●     Teknik danışman desteği 50 bin TL’ye kadar.

İşletmelerin çok çeşitli ihtiyaçlarına cevap veren KOSGEB, başvuran işletmelerin AR-GE ve markalaşma konusunda attığı adımlar için yanlarında olmaya devam ediyor. Ayrıca nitelikli istihdam konusunda işletmeler destek olurken, istihdam edilecek elemanların yeni mezun, kadın, engelli, birinci dereceden şehit yakını ve gazi yakını olması durumda destek oranına yüzde 20 ilave ilave yapılıyor.

Sık Yapılan Hata

KOSGEB bu destekler için başvuran işletme sahiplerinin en çok yaptığı hataları da listelemiş durumda. En çok yapılan hatalardan birisi ise yurt içi fuar desteği ödeme talebi ekinde yer alan fatura bilgilerinin eksik olması.