Ekonomi

KOSGEB Girişimci Kobilere Destek Vermeyi Sürdürüyor

KOSGEB, genç girişimcilerin ülke ekonomisine katkıda bulunabilmesi ve özel sektörün gelişme kat edebilmesi adına işletmelere kredi olanakları sağlamaktadır. Bu noktada işletme kurmak isteyen veya işletmesini genişletmek isteyenler için imkanlar mevcuttur. Hükümetin son yıllarda genç teşviklerinden KOBİ’ler de faydalanabilmektedir. Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelere de destekler sağlanmaktadır.

Girişimcilik destekleriyle, hem gençler teşvik edilmekte hem de işsizlik oranının düşürülmesi amaçlanmaktadır. Sadece kamu personellerinin görev yapmasıyla ülke hiçbir zaman tam anlamıyla kalkınamamaktadır. Bu durumda girişimcilere yapılan destekler bir anlamda özel sektöre yatırım yapmak anlamına gelmektedir.

KOBİ ne anlama gelmektedir?

250 kişiden daha az çalışanı olan ve yıllık geliri 250 milyon Türk Lirası’ndan az olan kişiler KOBİ kabul edilmektedir. Devlet, sermaye yetersizliği yerinden istediği işletmeye sahip olamayan kişiler için bu destekleri sağlamaktadır. Bunun yanında işletmesindeki ekipmanları yenilemek isteyen ancak maddi olanaksızlık yaşayan kişilere bu destekler sağlanır.

KOBİ desteği nedir?

KOBİ destekleri KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. Kurumun böyle bir yardımı sağlayabilmesi için en az 10 çalışanın işletmede görev yapıyor olması gerekmektedir. Aksi takdirde KOSGEB’in küçük ve orta büyüklükteki işletmeler için sağladığı olanaklardan faydalanmak mümkün olmayacaktır.

KOBİ’lere özel olarak sağlanan kredilerle amaçlanan nedir?

KOSGEB, bankalardan çekilen faizi destekleyebilmek, işletmelerin büyümesini sağlamak, tanıtım ihtiyaçlarının karşılanması, teknoloji yatırımlarını desteklemek için teşvikler sağlamaktadır. Bunun yanında, Ar-Ge çalışmaları, yatırım projeleri, borsa projeleri desteklenmektedir.

Teşvik ve sıfır faizli krediler

KOSGEB, uygulamalı eğitimlere katılım sağlayan kişiler, başarılı olması halinde tam olarak girişimci sıfatı taşımaktadır. 32 saatlik uygulamalı eğitimini tamamlayan kişinin iş planı hazırlaması beklenir. İş planını eksiksiz olarak hazırlayan kişi, kuruma sunum yapacaktır. Kurum da iş projesini detaylı bir şekilde inceleyerek kredi veya hibe olanakları sağlamaktadır.

KOSGEB’in sağladığı krediler, sıfır faizli olmaktadır. Üstelik geri ödemeler de 1 yıl gecikmeli olarak başlatılmalıdır. 36 aya varan vadelerle uygun ödeme koşullarıyla işletme kredileri verilmektedir.

Hibeler ise tamamen geri ödemesiz olan finansal desteklerdir. Devlet, 50.000 TL’ye kadar hibe vermektedir.

KOSGEB olanaklarından faydalanmak isteyen kişilerin son 3 yıl içerisinde bir devlet desteği almamış olması gerekmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı