Belçikalı ve Alman araştırmacılar koronavirüsün beyin hücrelerine zarar verip vermediğine dair yeni bir çalışma yayımladı. Dikkat çeken araştırma sonuçları ise hakemli Cell dergisinde yayımlandı.

Belçika'dan ve Almanya'dan bir grup araştırmacı, koronavirüsün beyin hücrelerine zarar verip vermediğine dair bir çalışma başlattı. Yapılan çalışmanın sonuçlarından elde edilen bulgularda Kovid-19'un neden olduğu hasarın önceden korkulandan daha yüzeysel olarak ve düzeltilebilir derecede olabileceği ile ilgili bir rapor hazırlandı.

Yapılan araştırma hakemli Cell dergisinde yayımlanırken, yayımlanan makalede virüsün burnun üst girintilerini kaplayan zarda bulunan nöronları enfekte ettiği yönünde daha önceden yapılmış bir çalışmaya karşı geldiği belirtildi. Bu yeni çalışmada araştırmacılar, koronavirüsün canlı hücreleri enfekte ettiğini fakat koku duyumunu başlatan nöronlarını (OSN) etkilemediğini ortaya çıkardılar.

koronavirüsün beyne zarar veriyormu

Gözden kaçırmayın

Şeker’e Haksızlık Yapmışlar! Ezber Bozan Araştırma! Şeker’e Haksızlık Yapmışlar! Ezber Bozan Araştırma!

Frankfurt'ta bulunan 'Max Planck Nörogenetik Araştırma Birimi'ni yöneten kıdemli yazar Alman Peter Mombaerts, bu durumun bir kritik bir ayrım olduğuna dikkat çekerken bir kez koku alma nöronlarının enfekte olabileceği konusuna inanılması halinde koku soğancığına giden hızlı yolun sonucunun da beynin olduğunu söyledi.

Beynin ön kısım bölümünde bulunan koku soğanının, kokularla ilgili sinirsel bir girdinin ilk işlendiği yer olduğunun belirtildiği çalışmada ise virüsün bu soğana etkileşim göstermesi halinde teorik olarak kalıcı hasara neden olabileceği ve daha derin beyin bölgelere bile yayılma durumunun olabileceğinin altı çizildi.