Japonya'nın yerel haber ajansı Kyodo News’da yayımlanan bir haberde ülkenin batısında bulunan Kyoto Valiliği Üniversitesi'ndeki bilim insanı ekibi, devekuşunun yumurtasından elde ettikleri kullanarak bir maske geliştirdiklerini bildirildi. Maskeleri kullanan kişilere virüsün bulaşıp bulaşmadığını test etmek için kolay bir yol olarak görülen maskelerde, herkesin kolaylıkla virüsün bulaşıp bulaşmadığını test edebileceği belirtildi.

koronavirüs test eden maske

Dişi deve kuşlarına koronavirüsün aktif ve aynı zamanda da tehdit edici olmayan formunu enjekte ettikten sonra kuşların yumurtalarından yüksek miktarda antikoru çıkarmayı başaran ekip, geliştirdikleri özel filtreyi de yüz maskesinin içine yerleştirdiler. Uzmanlar, daha sonra koronavirüs ile enfekte olmuş 32 denek üzerinde yaptıkları 10 günlük çalışmada maskenin virüsü teşhis etmeyi başardıklarını gördüler.

MASKE VİRÜSLE TEMAS OLDUĞU ZAMAN PARLAYACAK

Ultraviyole ışığın altına girildiğinde maskenin virüse tepki vermesini sağlayan ekip, maskeyi kullanan kişilerin virüsle temas etmeleri maskenin parlaklık göstererek pozitif sonuca işaret ettiğini söylediler. Hükümetten olay alır almaz, gelecek yıl kullanıma sunulması hedeflenen maskelerin herkes tarafından ulaşılabilir hale gelmesi durumunda ise geliştirilen yeni maskenin, koronavirüs test sürecinde çığır açan bir test aracı olabileceği ifade edildi.