Koronavirüs salgını ile mücadele hız kesmeden devam ediyor. Mu varyantının ülkemize geldiğinin açıklanmasının hemen ardından vaka sayılarının yeniden yükselmesinden ve ölümlerin önüne geçilememesinden endişe duyuluyor.

Aşı olmanın toplumsal bağışıklığı sağlayacağının açıklanmasının ardından ülkemizde hala aşı olmayan pek çok kişi bulunuyor. yoğun bakım ünitelerinde de özellikle aşısız vatandaşların olması bu endişeleri bir kat daha artırdı.

AŞI OLMAYANLAR İÇİN YENİ YASAKLAR GELEBİLİR

koronavirüs-yeni-tedbirler

Eylül ayı ile birlikte vakalarda yeniden bir artış gözlemlendi. Yaz sezonunun sona ermesinin ardından vakaların önüne geçilmek için bir dizi önlemler tartışmaya açıldı. Özellikle eğitimin yeniden yüz yüze başlaması endişeleri artırıyor. Ortaya çıkabilecek olası bir olumsuz tablo için yeni kararlar Eylül ayında uygulamaya sokuluyor.

YENİ YASAKLAR ARASINDA NELER VAR?

Aşılama oranını artırmak için bu süreçte AVM’ler için PCR testi zorunluluğu getirilecek. PCR testi yaptırmamış olan vatandaşlar AVM’lere giriş yapamayacak. Bununla birlikte şimdilerde test ücretsiz olmasına rağmen yakın zamanda ücrete tabii tutulması bekleniyor.

Sosyal aktivite için kullanılan restoranlar, kafeler ve kütüphane gibi mekanlara aşı olmayanlar için ayrı bir bölüm yapılması ve diğer vatandaşlardan tamamen izole edilmeleri bekleniyor. Yapılacak yeni önlemler sonrasında da bu durumun aşı olma oranlarını yükseltebileceği düşünülüyor.