Koronavirüs salgınına karşı aşı uygulamaları devam ederken yeni aşılar ve ilaçlarla ilgili de çalışmalar son derece hızlı yürütülüyor. Tüm bu gelişmeler yakından takip edilirken, koronavirüse karşı durabilen bir meyvenin Trabzon'dan çıkması herkesi şaşkına çevirdi. Bunu ortaya çıkaranlar ise Japon bilim insanları oldu.

Japonya'nın Kashihara kentindeki Nara Tıp Üniversitesi'nde görevli bir grup bilim insanı salgına karşı umut  olabilecek bir bilimsel çalışma gerçekleştirdi. Araştırma grubunun başlattığı çalışmada hamsterlar üzerinde bir deneysel çalışma yapıldı ve Trabzon hurması meyvesinden elde edilen tanen maddesinin koronavirüs ile enfekte olma, ağır yada şiddetli semptomlar gösterme ihtimalini düşürdüğü görüldü.

Trabzon hurması

ENFEKSİYON RİSKİNDE AZALMA GÖRÜLDÜ 

Araştırma sonuçları İngiltere'de yayımlanan 'Scientific Reports' isimli tıp dergisinin dijital versiyonuna da eklendi ve çalışmanın detayları anlatıldı. Hamsterların ağız boşluğuna Trabzon hurması meyvesinden alınan tanen maddesini içeren bir bileşimin uygulandığı ve maddeyi almayan hamsterların akciğerlerinde 1 hafta içerisinde yüksek miktarda viral yük ile zatürre belirtilerinin tespit edildiğinin aktarıldığı çalışmada maddeyi alan hamsterların akciğerlerinde ise bu virallerin daha düşük yoğunlukla olduğunun gözlendiği belirtildi.

Elde edilen bulguların deneyde kullanılan bileşiğinin enfekte olma önüne geçtiğini gören bilim insanları maddenin alınması sonrası şiddetli semptomlar geliştirme ihtimalinin de düşük olduğunu tespit ettiklerini araştırma sonuçlarının raporlarına ekledi. Raporda ayrıca; bu tür deneylerde insanlar üzerindeki klinik testlerin çok fazla önem taşıdığının ve daha fazla deneyler yapılmasına ihtiyaç olduğunun altı çizildi.