Koronavirüse Karşı Ekonomik Önlemler Komisyondan Geçti! Vatandaşlara Yeni İmkanlar Sağlanacak!

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, koronavirüse yönelik ekonomik önlemlerin yer aldığı kanun teklifini görüşerek kabul etti. Hafta sonunda tatile girecek olan TBMM'de bu kanun teklifi bu akşam Genel Kurulda görüşülmeye başlanacak.

Koronavirüse Karşı Ekonomik Önlemler Komisyondan Geçti! Vatandaşlara Yeni İmkanlar Sağlanacak!
15 Nisan 2020 - 17:45

AK Parti tarafından dün TBMM Başkanlığına sunulan 15 maddelik koronavirüse yönelik ekonomik tedbirleri içeren kanun teklifi Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçti. Komisyon kritik uygulamaları barındıran düzenlemelerin yer aldığı teklifi kabul etti.

Görüşülen kanun teklifi üzerine uzlaşma sağlandı ve bu sebeple TBMM Genel Kurulu'nda gelmesi için 48 saat beklemesine gerek kalmadı. Kanun teklifi bu akşam TBMM Genel Kurulunda görüşülmeye başlanacak.

Öte yandan Plan ve Bütçe Komisyonu'nda koronavirüs ekonomik tedbir paketine bir madde eklendi. Buna göre; Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulu oluşturulacak. Bu kurum stokçulukla ve fiyat artışlarıyla mücadele edecek. İhlal yapan firmalara ağır maddi cezalar uygulanabilecek.

Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen diğer maddelere göre şu tedbirler kanunlaşacak:

- Üç ay süreyle işçi çıkarmak yasaklanacak.

- Ücretsiz izne ayrılan ve kısa çalışma ödeneğinden faydalanmayan ve işten çıkarıldıklarında işsizlik maaşı alamayan çalışanlara aylık 1177 TL ödeme yapılacak.

- Evde Bakım Maaşı yardımları 3 ay süreyle gelir testine tabi olmayacak.

-Su faturaları belediyelerin yetkisinde 3 ay ertelenebilecek

-Tarım Satış Kredi Kooperatifinin kredi borçları 2021'e kadar ertelenecek.

Tumhaber.com

YORUMLAR

  • 0 Yorum