Koronavirüse Çare Bulmak İçin Laboratuvara Kapanan Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan Heyecanlandıran Açıklama

Koronavirüs tedavisine çare bulmak amacıyla ekibiyle birlikte yapacağı klinik çalışmalarına Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilen Prof. Dr. Ercümet Ovalı sosyal medya aracılığı ile insanları heyecanlandıran bir paylaşımda bulundu. Son bir aydır laboratuvarda ekibiyle beraber çalışan Ercüment Ovalı, Dornaz Alfa isimli ilacın koronavirüse karşı etkili olduğunu tespit ettiklerini açıkladı.

Koronavirüse Çare Bulmak İçin Laboratuvara Kapanan Prof. Dr. Ercüment Ovalı'dan Heyecanlandıran Açıklama
17 Nisan 2020 - 09:01

Tüm dünyada bilim adamları koronavirüse yönelik ilaç ve aşı çalışmalarıyla beraber yeni tedavi teknikleri geliştirmek için laboratuvarlara kapanmış durumdalar. Türkiye'de de Sağlık Bakanlığı tarafından kilinik çalışma yapmasına onay verilen Prof. Dr. Ercüment Ovalı son bir aydır ekibiyle beraber laboratuvarda çalışmalarını sürdürüyor. Daha önce 23 Nisan'da güzel haberler vereceklerini duyuran Ovalı, müjdeli haberi erkenden verdi.

Klinik ortamında koronavirüsün nasıl tedavi edileceğine dair deneyler yapan Ercüment Ovalı, Dornaz Alfa isimli ilacın koronavirüs hastalarına iyi geldiğini ve tedavilerde kullanılmaya başlanmasının gerekli olduğunu duyurdu.

Sosyal medya hesabından bilgilendirme yapan Prof. Dr. Ercümet Ovalı, “1 aydır lab.da çalıştığımız bir ilacın ismini 23 nisanda açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik..Acilen Dornaz alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim.” dedi.Türk bilim adamı Ercüment Ovalı'nın bu paylaşımı büyük bir heyecan yarattı. Koronavirüse çare olabilecek yeni bir ilaç değil ama mevcut bir ilacın tespit edilmesi önemli bir gelişme olarak değerlendirildi.

Öte yandan Ercüment Ovalı'nın bu açıklamasının ardından tartışmalar da başladı. İddiaya göre bahsedilen ilaç 2800 TL satış bedeli ile piyasada bulunuyor. Yine iddiaya göre bu ilaç Fransa'da koronavirüs hastalarının tedavisinde kullanılıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum