Koronavirüs salgını ile mücadele tüm dünyada devam ediyor. Salgınla ilgili yeni varyantlar da gündeme gelmeye devam ediyor. Son olarak yurtdışından ülkemize gelen Delta varyantı ülkemize girdikten hemen sonra hızla yayılmaya başladı. Daha hızlı bulaşan ve daha öldürücü olan bu varyant hakkında tehlikeli süreç devam ediyor.

Delta varyantı hızlı bir şekilde yayılırken, salgınla mücadele için aşılamanın önemi her geçen gün biraz daha devam ediyor. Ancak bu süreçte korkutan bir haber daha ortaya çıktı.

C.1.2 YENİ MUTASYON DAHA ÖLDÜRÜCÜ ÇIKTI

Yeni mutasyonlu virüs hakkında ortaya çıkan bilgiler korkutmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde yeni bir mutasyonlu virüs ortaya çıktı. Yeni mutasyonlu virüsün ismi ise C.1.2 olarak açıklandı.

Yeni varyantlı olan virüsün özellikleri ortaya çıktı. Diğer varyantlar ile karşılaştırması yapıldığı zaman daha hızlı bulaştığı ortaya çıktı. Varyantı mutasyon dizilimine bakıldığı zaman mutasyon hızının bu süreçte yılda 4.18 olduğu belirlendi.

Yeni bir varyant olduğunun ortaya çıkması ile birlikte şimdiye kadar virüsün ilk ortaya çıktığın günden bu yana pe çok kez mutasyon geçirdiği belirlendi.

YENİ MUTASYON ARAŞTIRMALARI İÇİN ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR

kovid-yeni-varyant

Yapılan ilk incelemeler sonrasında yeni mutasyonun Güney Afrika, Çin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, İsviçre ve Portekiz gibi ülkelerde ortaya çıktığı belirtildi. Yeni varyantın çok daha etkili olduğu, baskın olduğu belirlendi.