Koronavirüs salgını ile mücadele tüm dünyada hız kesmeden devam ediyor. Salgında yeni varyantların ortaya çıkmasının ardından aşılama sürecinin hızlandırılması ve toplumsal açıdan bağışıklığın artırılması planlanıyor.  Hindistan’da salgını en net hisseden ve mücadelenin devam ettiği ülkeler arasında bulunuyor.

Delta varyantının tehlikeli olması, pek çok kişinin hayatını kaybetmesi ve vaka sayılarının yeniden yükselmiş olması endişeyi artırırken yeni bir endişe daha ortaya çıktı. Hindistan’da esrarengiz olduğu düşünülen bir hastalık ortaya çıktı.

ESRARENGİZ BİR HASTALIK YÜZÜNDEN ÖLÜMLER ARTTI

hindistanda-esrarengiz-hastalık

Hindistan’da son bir haftalık süreç içerisinde özellikle çocukların hayatlarını kaybetmeye başladıkları belirlendi. Hastalığın henüz belirlenememiş olması nedeniyle esrarengiz ve daha korkutucu bir durum ortaya çıktı.

Hastaneye gelen şikayetler arasında sıvı kaybı, yüksek ateş, baş ağrısı ve mide bulantısı gibi şikayetler var. El ve ayaklarda da çeşitli oranlarda döküntüler görünüyor. Ülkede son bir hafta içerisinde tespit edilebilen en az 50 kişinin aynı şikayetler nedeniyle öldüğü belirlendi. Ancak yapılan testler sonucunda bu kişilerin koronavirüs testleri negatif çıktı.

DANG HUMMASI İHTİMALİ ÜZERİNDE DURULUYOR!

Esrarengiz hastalık hakkında incelemeler devam ediyor. Bazı doktorlar ise Dang Humması adı verilen hastalıktan şüphelendiklerini dile getirdiler. Sivrisinek ısırmaları sonucunda ortaya çıkan bu hastalık trombosit sayısında ciddi bir düşüş yaşanmasına neden oluyor. Özellikle ülkede yaşanan ölümlerin büyük bir kısmı çocuklardan kaynaklanıyor. Tedaviye başlanmasına rağmen ölüm sürecinin çok hızlı bir şekilde gerçekleştiği belirlendi.

Ülkede tedavi altında olan ve benzer şikayetlerle gelen kişilerin sayısı da her geçen gün artmaya devam ediyor.