Yaklaşık iki senedir koronavirüs salgını ile ilgili mücadele devam ediyor. İlaç ve aşı adımları devam ederken salgının kontrol altına alınması planlanıyor. Buna rağmen her geçen gün salgın hakkında korkutan açıklamalar arka arkaya yapılmaya başladı. Japonya salgınla ilgili yeni bir varyantın ortaya çıktığını ve oldukça tehlikeli olduğunu açıkladı.

Eta varyantı ismini verilen bu tür hızlı bir şekilde yayılırken, daha güçlü özelliklere sahip olması nedeniyle diğer varyantlara göre çok daha öldürücü olduğu belirlendi. İlk olarak hastalığın bu türünün İngiltere’de ortaya çıktığı belirlendi. Anca hızlı ülkeler arasında yayılmaya devam ediyor.

JAPONYA SAĞLIK BAKANI KORKUTAN AÇIKLAMAYI YAPTI

Japonya Sağlık Bakanı tarafından yapılan açıklama ile birlikte koronavirüs salgınında Eta varyantı hakkında panik seviyesinin yükseltildiği belirlendi. İngiltere’den sonra şimdi de Japonya’ya sıçramış oldu.

Aşılama ve ilaç çalışmalarının ardından salgının bir an önce bitmesi beklenirken, beklenildiği gibi olmadı ve bununla birlikte yeni varyantlarla birlikte salgının biraz daha güçlendiği ortaya çıktı. Amerika ve Avrupa ülkelerinde panik seviyesi yükselmeye devam ediyor.

ŞİMDİDEN 18 VAKA TESPİT EDİLDİ

eta-varyantı

Japonya’da yeni varyantın yaygınlaşmaya başlamasının ardından Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre 18 yeni vakanın tespit edildiği öğrenildi. Numunelerin alındığı ve Eta türünün genetik yapısının tespit edilmesi için gen tarama çalışmalarının hızlı bir şekilde yapılacağı bekleniyor.

Eta varyantı genellikle Amerika ve Avrupa ülkelerinde yaygın olarak bilinirken, yeniden tüm dünyaya yayılması endişeye neden oldu.