Koronavirüs İle Mücadelede Yeni Dönem Başlıyor! Doğru Bilgilendirme Yapmayana 3 Aydan 2 Yıla Kadar Hapis Cezası Verilecek!

Türkiye'de koronavirüs ile mücadelede uygulanan tedbirler kapsamında yeni bir süreç başlıyor. Ankara Valiliği tarafından bugün alınan karara göre koronavirüs hastası olan ve temaslı olduğu kişiler hakkında eksik veya yanıltıcı bilgiler veren vatandaşlara hapis cezası verilecek.

Koronavirüs İle Mücadelede Yeni Dönem Başlıyor! Doğru Bilgilendirme Yapmayana 3 Aydan 2 Yıla Kadar Hapis Cezası Verilecek!
25 Eylül 2020 - 16:45

Türkiye'nin koronavirüs ile mücadelesi devam ediyor. Bu mücadele kapsamında son günlerde artan vaka sayılarını kontrol altına alabilmek için tedbirlere yenileri ekleniyor. Ayrıca tedbirlere veya kurallara uymayan vatandaşlara verilecek cezalar da farklılaşmaya başlıyor.

ANKARA VALİLİĞİ AÇIKLAMA YAPTI

Ankara Valiliği bugün koronavirüs tedbirleri kapsamında bir topantı yapıldığını ve yeni kararlar alındığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre daha önce Ankara'da Sağlık Bakanlığı'nın direktifleri doğruştusunda filyasyon ekipleri kurulduğu ve bu ekiplerin koronavirüs hastaları ile temas ettikleri kişileri yakından takip ettikleri bildirildi. Ayrıca izolasyon kurallarına uymayan vatandaşların 11 Eylül tarihinden itibaren de valilikçe belirlenen yurtlara yerleştirildikleri ifade edildi.

TEMASLI VATANDAŞLARI DOĞRU BİLDİRMEYENLER HAPİS CEZASI GELİYOR!

Ankara Valiliği tarafından yapılan açıklamanın devamında, “Koronavirüs tanısı konulan hastalarla temaslı olan vatandaşlar ile alakalı olarak zaman zaman eksik veya yanıltıcı bilgiler verildiği tespit edilmiştir. Filyasyon çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yapılabilmesi için temaslı hastalar hakkında doğru bilgiler yetkililere bildirilmelidir. Koronavirüs tanılı hastalar tarafından temaslı vatandaşlar için verilen eksik veya yanıltıcı beyanlar karşısında Türk Ceza Kanunu'nun 206. maddesi gereğince işlem yapılacaktır.” denildi.

ÜÇ AYDAN İKİ YILA KADAR HAPİS CEZASI!

Yetkililere temaslı vatandaşlar hakkında eksik veya yanıltıcı bilgiler verenler Türk Ceza Kanunu'nun 206. maddesi gereğince üç aydan iki yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası ile cezalandırılacaklar. Bundan sonra koronavirüs tedbirleri kapsamında filyasyon ekiplerini yanıltanlar hapis cezaları ile karşı karşıya kalacaklar.

YORUMLAR

  • 0 Yorum