Kanada'da koronavirüs salgınına yakalanan kişilere verilen fluvoksamin isimli antidepresan etkili ilacın, hastaneye başvuru ve yatış oranlarını yüzde 32 düşürdüğünün görüldüğü bildirildi.

Koronavirüs salgının etkisini azaltmak için başlatılana aşılama uygulamalarının yanı sıra uzmanların çok yönlü araştırmaları da devam ediyor. Kanada'daki McMaster Üniversitesi'nde görevli uzmanların başlattıkları bir çalışma ile koronaya yakalanan kişilere verilen antidepresan etkili fluvoksamin isimli ilacın, hem hastaneye başvuru oranlarını hem de yatış oranlarını düşürdüğünü gözlemlediklerini duyurdular.

Korona olanlara verilen antidepresanlar, hastaneye yatış oranını düşürdü!

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı antidepresan ilaçlarının nasıl bir etki gösterdiğine dair yapılan araştırmanın başında Dr. Edward Mills ve diğer uzmanlar yer aldı. Ekip, depresyon ve obsesif kompulsif bozukluk (OKB) tedavisi için kullanılan fluvoksamin isimli ilacı koronavirüs tespit edilen hastalara düzenli olarak verdi.

HASTALAR, 10 GÜN İLE 4 HAFTA ARASINDA İZLEMEYE ALINDI!

Brezilya’da 20 Ocak ile 6 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen çalışmada 738 kişiye fluvoksamin isimli ilaç verilirken 733 hastaya da plasebo isimli bir ilaç verildi. Diyabet gibi kronik hastalıkları olanları da gözlem altına alan uzmanlar, 10 gün ile 4 hafta arasında hastaneye başvuru durumlarını kayıt altına aldı.

korona hastalarına antidepresan tedavisi

Gözden kaçırmayın

Gençlere sigara satışı yasaklanıyor! Gençlere sigara satışı yasaklanıyor!

Ekip, çalışmayı sonlandırdıktan sonra hazırladığı raporda, antidepresan alan hastaların, plasebo ilacı alan hasta grubuna oranla yüzde 32 daha az hastaneye başvuru yaptıklarını belirttiler. Yüzlerce dolar tutan ilaç tedavisi yerine Kanada'da sadece 4 dolara (31 TL) satılan ilaçla da tedavi edilebileceğinin altının çizildiği raporda Dr. Mills, yoksul düzeyde olan ülkelerde bu tedavi yöntemini hayat kurtarabileceğini ifade etti.