Ekonomi

Konut kredisinde eş onayı zorunlu mu? Konut kredisi genel başvuru şartları neler?

Düşük faizli konut kredilerinin günümüzde çokça tercih edilmesiyle beraber tüketiciler de konut kredisinde eş onayı var mı sorusunun yanıtlarını aramaya başlamıştır. 

Konuyla ilgili öncelikle Türk Medeni Kanunu’nda geçen ibarenin tanımlanması gerekir. Söz konusu maddede bireyin eşiyle birlikte yaşadığı ve aile yaşamını sürdürdüğü konut zerinde eş muvafakatnamesi olmadan alım ve satım yapamayacağını belirtilmiştir. 

Eş Muvafakatnamesi Nedir? 

Bankaların kredi sürecinde teminat altına alacağı konutlarda, konut sahibinin evli olması halinde eşinin rızasını talep etmesine eş muvafakatnamesi denir. Haliyle konut kredisinde eş muvafakatnamesi zorunludur. 

Kişinin evli olması halinde banka tarafından önce eşin onayı alınır. Bunun nedeni, satın alınacak evin aile konutu olmasından kaynaklıdır. Haliyle bankalar ilerleyen süreçlerde ipoteğin geçersiz olduğu iddialarının önüne geçmek ister.. 

Aynı durum boşanmak isteyen kişiler için de geçerlidir. Genelde yeni bir ev alma yoluna giden çiftler, konut kredisiyle bu yönteme başvurursa, boşanmadan önce alınacak konut üzerinde her iki taraf da hak sahibi olacaktır. Yani, aile konutu kategorisinde olan konutların alım ve satım işlemlerinde eş onayı gerekiyor. Ayrıca evin ipotek işlemlerinde de eş muvafakatnamesi alınmaktadır. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı