Ekonomi

Konut Kredisi Faizleri Düştü, Konut Fiyatları Yükselecek Mi?

Ev sahibi olmak isteyen kişilerin yakından takip ettikleri konut kredisi faiz indirim haberleri peş peşe geldi. 

En Düşük Konut Kredisi Faiz Oranı Yüzde 0.99 Oldu! 

Bankaların konut kredisi faiz oranları düştü. En düşük konut kredisi faiz oranı yüzde 0.99 oldu. 

Kamu bankaları arasında yer alan Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Katılım Bankası yüzde 0,99 faiz oranı ile konut kredisi vermeye başladı. 

Pazartesi günü bu bankalara Vakıf Katılım Bankası’nın da dahil edilmesi bekleniyor.

Kredi Faizleri Düştü, Konuta Talep Artacak! 

Konu hakkında açıklama yapan İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım yaşanan kredi faiz indirimi gelişmesinin ardından yapmış olduğu değerlendirmesinde “Telefonlarımız susmadı. Vatandaş faiz oranlarını ve fiyatları soruyor.

Hafta sonu yoğun ziyaretçi olacağı kesin, biz Teknik Yapı olarak ciddi randevu aldık. Satış elemanları sayısını arttırdık. Beklediğimiz günler geldi. Bugünden sonra sektörde canlanma başladı” diyerek konuta talebin artacağını iddia etti. 

Konut Fiyatları Yükselecek Mi?

Uzun süredir düşük seyreden konut satış rakamları nedeni ile müteahhitler artan inşaat maliyetlerine rağmen konut fiyatlarına zam yapamamıştı. 

Konuta talebin yeniden canlanması ile beraber konut fiyatlarına zam yeniden gündeme taşınırken böyle bir hamle olması durumunda konut satış rakamlarının beklenen çıkışı gösteremeyeceği belirtiliyor. 

Konu hakkında açıklama yapan Nizameddin Aşa  uzun süredir yüksek olan kredi faiz oranları nedeni ile satışların düşük gittiğini belirterek kredi faiz indirimini değerlendirdi ve “Bu karar sektörde canlandırma getirecektir.

Son beş yıla baktığınızda piyasa koşulları oldukça iyi; yüzde 30, yüzde 40, yüzde 50 gibi oranlarda düşüş var.Çok büyük değişiklikler beklemiyoruz. Bu yüzden faiz düşerse, fiyatlar aynı seviyede, kalırsa emlak piyasasının önü mutlaka açılacaktır” dedi. 

Tumhaber.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı