Habertürk Yazarı Abdurrahman Yıldırım, Merkez Bankası'nın faiz indirimi nedeniyle konut fiyatlarının artabileceğini yazdı.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun (PPK) Eylül ayı toplantısından faiz indirimi kararı çıkmasının olası sonuçları merak edilmeye başlandı. Faiz indiriminin konut satışlarına nasıl yansıyacağı sorusunu ise Habertürk Yazarı Abdurrahman Yıldırım yanıtladı. Yıldırım, bugünkü yazısının "En çok kotuna yarar" başlıklı kısmında, Merkez Bankası'nın politika faizini 1 puan indirmesinin,  konut fiyatlarının artmasına neden olabileceğini aktardı. 

"Konut fiyatları artabilir"

"Türkiye, IMF’nin de ve diğer uluslararası emlak değerleri sıralamasında da son 1.5 yıldır dünya lideri konumunda. Faiz indiriminin en çok yarayacağı alan da emlak piyasası." diyen Abdurrahman Yıldırım, ardından Merkez Bankası'nın bir araştırmasına atıfta bulunarak, faiz düşüşü nedeniyle konut fiyatlarının yaklaşık yükselme ihtimali olduğunu vurguladı. 

Yıldırım'ın yazısının ilgili kısmında şu ifadeler yer aldı; 

Gözden kaçırmayın

Ziraat Bankası emekliye ve çalışana 70.000 TL ödeme yapacak! Bankadan kesin onaylı nakit kampanyası başladı Ziraat Bankası emekliye ve çalışana 70.000 TL ödeme yapacak! Bankadan kesin onaylı nakit kampanyası başladı

"TCMB’nin araştırmasına göre faiz oranlarında 1 puanlık değişim konut fiyatlarında 2.1 puanlık ters yönlü değişime yol açıyor. Temmuz ayı itibariyle konut fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 31 ile rekor düzeyde. Şimdi bunun üzerine faiz düşüşünün yaklaşık iki katı kadar daha yükseliş ihtimali var.

Konut fiyatlarındaki artışın sakıncası ise enflasyonu yukarı ittiriyor olmasında. Kiraları artırıyor. Öğrenciler kiralık yer bulamıyor. Yeni kiralıklarda artışların Türkiye ortalamasında yüzde 35’e vardığı hesaplanıyor."

Merkez Bankası faizi yüzde 18'e çekmişti 

Dün (23 Eylül Perşembe) Başkan Şahap Kavcıoğlu liderliğinde toplanan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Eylül ayı faiz kararını açıklamıştı. Ekonomi çevrelerinin faizin sabit kalacağı beklentilerinin aksine Merkez Bankası, 16 ay sonra faiz indirimine gitmişti. Faiz oranını (politika faizi) 100 baz puan indirerek yüzde 18'e düşürmüştü. 

Ekonomistleri ters köşeye yatıran karar

AA Finans'ın PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketine katılan 20 ekonomistin 18'i politika faizinin yüzde 19'da sabit bırakılacağını bekliyordu. 2 ekonomist ise politika faizinin 100 baz puan düşürüleceğini tahmin ediyordu.