Son yıllarda sadece kehanet olarak değil uzman görüşleri ile de uyarılara sebep olan kıtlık doğu ülkelerinde başladı bile. Çin'in 16 milyon nüfuslu Xi'an kentinde 23 Aralık'tan beri karantina altında tutulan halk, gıda sorunu yaşamaya başladı. Gıda karşılığı eşya takası yapan halkın haberleri ve sosyal medyada ortaya çıkan görüntüleri kamuoyunda korku yarattı.

Tüm dünya basınında geniş yankı uyandıran haber, “kıtlık başladı” olarak yorumlandı. Korku uyandıran haber ve görseller, olayın gerçekten sadece bir kehanet olmadığını ortaya koyuyor.

5fb2542aae298b07e9ae3cc6

Karantinaya alınan Çin şehri Xian sakinleri, artan kıtlık ve açlık korkuları arasında gıda bulabilmek için takasa başladı.  Xian’ın 13 milyon sakini 23 Aralık’tan bu yana evlerine kapatılmış durumda. Yalnızca hükümetin sağladığı destekle geçinen halk, çareyi ise takas yapmakta buldu.

Son günlerde bölge halkı gıda tedariki konusunda endişe yaşadıklarını söylerken, seslerini sosyal medya üzerinden duyurdu. Yetkililerden henüz yardım alamadıklarını ve destek beklediklerini söyleyen kişiler gıda karşılığı elektronik eşya takası yapmaya başladıklarını da anlattılar.

Erişte, çörek, sebze, elma, lahana gibi gıdalar karşılığında sigara, elektronik eşya, hijyenik ped ve bulaşık detarjanı verilip takas yapıldığı görülen paylaşımlar üzerine Çin’in devlet medyası iddialara itiraz etti ve karantina altındakilere devletin yardım ettiğini gösteren görüntüleri paylaştı.

61b883c886b247134c5e79ef

Tüm bu haberler sonrası ise tüm dünyada beklenen “kıtlık” konusu gündem olup korku saldı.