Kısa Çalışma Ödeneğine 291 Bin Şirket Başvuru Yaptı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Covid-19 nedeniyle personeline maaş ödemekte zorlanan firmalar için duyurulan kısa çalışma ödeneğine yapılan başvurular hakkında istatistikî açıklamalarda bulundu.

Kısa Çalışma Ödeneğine 291 Bin Şirket Başvuru Yaptı!
28 Nisan 2020 - 00:38

Çin'in Wuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle ülke ekonomileri de zora girdi. Yaklaşık bir buçuk ay önce Türkiye'de görülen ilk vakadan sonra yüz binlerce şirket de kepenk kapatmak ya da çalışmalarına ara vermek zorunda kaldı. Ticaret hayatının sekteye uğramaması ve firmaların, çalışanlarına maaş ödemede zorlanmamaları adına hükümet tarafından duyurulan Kısa Çalışma Ödeneği başvurularında da sona gelindi.


Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından bugün yapılan açıklamada, Covid-19 nedeniyle sunulan kısa çalışma ödeneği destek programına başvuran firma sayısı kamuoyu ile paylaşıldı. Buna göre Bakan Selçuk, toplamda 291.594 şirketin kısa çalışma ödeneğine başvuru yaptığını ifade etti. Söz konusu firmalarda çalışan 3 milyon 194 bin 610 personel için başvuru sonuçları ise henüz bir muamma.EN FAZLA BAŞVURU İMALAT SEKTÖRÜNDEN


Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, kısa çalışma ödeneğine virüs salgınından dolayı ekonomik zorluk yaşayan her firmanın, sektörü farketmeden başvuru yapabileceğini belirtti. Yapılan istatistikî çalışmaya göre kısa çalışma ödeneğine başvuru yapan firmaların oranı ise şu şekilde duyuruldu:
  • İmalat Sektörü: %39

  • Toptan ve Perakende Ticaret: %15

  • Konaklama ve Yiyecek Hizmetleri: %12,

  • Eğitim: %6

  • Diğer Sektörler: %26


KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ NEDİR?


SGK primleri kapsamında ödenen İşsizlik Sigortası Fonu devreye sokularak sunulan kısa çalışma ödeneği, muhtelif sebeplerden ötürü ortaya çıkan ekonomik kriz durumlarında firmaların çalışma sürelerini geçici süre ile azaltmaları neticesinde devreye girmektedir. Buna göre çalışma sürelerinde kısıtlamaya giden firmaların personelleri için 3 ayı geçmemek kaydıyla maaş desteği, ilgili sigortalı personelin İşsizlik Sigortası Fonu aracılığıyla ödenmektedir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum