Ekonomi

Kiracılar dikkat! Fazladan kira ödemek zorunda kalabilirsiniz!

Kiracı ve ev sahipleri arasında imzalanan kira sözleşmesi kiracıların olduğu gibi ev sahiplerinin de haklarını koruma altına alıyor. Bundan dolayı da kiracı kira sözleşmesi bitmeden evi boşalttığı takdirde ev sahibi kiracı bulana kadar kirayı ödemekle karşı karşıya kalma riski bulunuyor.

KİRA SÖZLEŞMESİ EV SAHİPLERİNİN DE HAKLARINI KORUYOR!

ira sözleşmesine göre kiracı evi kira sözleşmesi bitmeden boşalttığı takdirde ev sahibi evini yeni bir kiracıya kiralayana kadar siz evde oturuyor gibi kirasını ödemeye zorunda kalabilirsiniz.

KİRACI BULUNANA KADAR KİRAYI ÖDEMEK ZORUNDASINIZ!

Yasal yükümlülüğe göre kanun maddelerinde bu husus; “Kullanıma elverişli bulundurulduğu sürece kiralanan, kiracının kendisinden kaynaklanan bir sebeple kullanılmasa veya sınırlı olarak kullanılsa bile kiracı, kira bedelini ödemekle yükümlüdür. Bu durumda, kiraya verenin yapmaktan kurtulduğu giderler kira bedelinden indirilir.” Ve “Kiracı, sözleşme süresine veya fesih dönemine uymaksızın kiralananı geri verdiği takdirde, kira sözleşmesinden doğan borçları, kiralananın benzer koşullarla kiraya verilebileceği makul bir süre için devam eder. Kiracının bu sürenin geçmesinden önce kiraya verenden kabul etmesi beklenebilecek, ödeme gücüne sahip ve kira ilişkisini devralmaya hazır yeni bir kiracı bulması halinde, kiracının kira sözleşmesinden doğan borçları sona erer. Kiracı kira süresinin sonuna kadar ev sahibinin uğradığı tüm zararı ödemekle yükümlüdür.” Şeklinde sıralanmıştır.

YENİ KİRACI EVE YERLEŞENE KADAR DEPOZİTO ALAMAZSINIZ!

Kira sözleşmesi bitmeden evleri boşaltan kiracılar ayrıca ev sahibi evini kiraya verene kadar tüm kiralarını ödemekle yükümlü olmasının yanı sıra depozitoyu da ev sahibi yeni kiracıya kiraya verene  kadar iade etmeme hakkı bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı