Vatandaş kira fiyatlarının son dönemlerde ciddi oranlarda yükselmesinden son derece şikayetçi olduğunu açıkladı. Bir konut için talep edilebilecek olan kirada aslında prensip olarak bir sınır olmadığı biliniyor. Bu durumun kötüye kullanılması ve pek çok vatandaşın ciddi mağduriyetler yaşamasının ardından uygulamada bir üst sınır olması gerektiği ifade ediliyor.

KİRA FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

kira-artısı

Kira fiyatlarının son dönemlerde hızlı bir yükselişe geçmesinin nedenleri tartışılıyor. Özellikle üniversitelerin açılması ve öğrencilerin yeniden ev tutmak için büyük bir hareketlilik içerisine girmesi olarak ifade ediliyor.

Ekonomide yaşanan büyüme, nitelikli iş gücünün artması ve farklı bölgelerde işe alımların da artması nedeniyle kiralık ev arayışı arttı ve bu yüzden bu durumu fırsata çevirmek isteyen ev sahipleri ve emlakçılar kira fiyatlarını yükseltmeyi tercih ettiler.  

Son olarak göçmenlerin ülkeye giriş yapması ve şehirlerde yaşamak için bir hareketliliğe neden olmaları kira artışını tetikleyen bir diğer neden oldu.

KİRA ARTIŞINDA ÜST SINIR VAR MI?

Kira artış bedelinde normal şartlar altında bir üst sınır yok ancak uygulama sürecinde olması bekleniyor. Ancak henüz Borçlar Kanununa göre bu tür bir uygulamanın olmadığı ifade edildi.

Kira sözleşmelerinde ortaya çıkabilecek olan aşırılıklara karşı durumdan şikayetçi olmak ve incelenmesini talep etmek, durumu kötüye kullanmak ve aşırılık sebebi ile suç sayılabilir. Ancak henüz kira bedelleri için bir sınır getirilmemesi ve üst sınır belirlenmemesi gibi nedenlerden dolayı bazı sorunlar meydana gelmeye devam edecek gibi görünüyor.